Polsko-izraelskie stosunki po 25 latach. Ważna deklaracja

Większa współpraca gospodarcza i więcej kontaktów młodzieży z obu krajów - to najważniejsze założenia wspólnej deklaracji rządów Polski i Izraela. Dokument opublikowały w niedzielę rządy obu krajów z okazji 25-lecia odnowienia wzajemnych stosunków i trwającej właśnie wizyty polskiego ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny w Izraelu.

2015-06-14, 20:02

Polsko-izraelskie stosunki po 25 latach. Ważna deklaracja

Posłuchaj

Polsko-izraelskie stosunki po 25 latach. Korespondencja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Polska i Izrael nie utrzymywały wzajemnych relacji przez ponad 20 lat w czasie trwania w Polsce komunizmu. Po jego upadku w 1990 roku dwustronne stosunki zostały ponownie nawiązane. - Od tego czasu oba kraje zrobiły ogromny krok naprzód - podkreśla były polski ambasador w Izraelu Jan Wojciech Piekarski. - To była pustynia. Teraz jest naprawdę dobrze, a perspektywy są bardzo obiecujące. Bardzo ważne są wzajemne stosunki Polaków i Izraelczyków, nie tylko młodzieży, ale wszystkich pokoleń - dodaje Piekarski.

Byli polscy ambasadorowie w Izraelu i byli izraelscy ambasadorowie w Polsce po południu w Jerozolimie wzięli udział w konferencji na temat ostatnich 25 lat współpracy obu krajów. Były izraelski ambasador w Polsce Zvi Rav-Ner mówi Polskiemu Radiu, że relacje obu krajów są znakomite, ale możliwości rozwoju jeszcze większe. - Możemy robić więcej w handlu, sprawach gospodarczych czy w kulturze. Trzeba starać się robić więcej, bo mamy dobrą bazę - podkreśla Rav-Ner.

Polska mediatorem w konflikcie bliskowschodnim >>>

Równocześnie z trwającą właśnie wizytą Grzegorza Schetyny w Izraelu grupa około 120 polskich biznesmenów spotyka się na miejscu ze swoimi izraelskimi kolegami, by rozmawiać o możliwościach współpracy gospodarczej. Chodzi przede wszystkim o wspólne pomysły w innowacyjności, m.in. start-upach, badaniach naukowych czy biotechnologii.

REKLAMA

W wydanej w Jerozolimie wspólnej polsko-izraelskiej deklaracji rządy obu krajów podkreślały konieczność większej współpracy gospodarczej oraz intensywniejszych niż dotąd kontaktów młodzieży z obu krajów. Zaznaczyły też ogromną rolę, jaką odgrywa otwarte w ubiegłym roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. me>

Źródło: TVN24/x-news

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna w rocznicę wznowienia relacji polsko-izraelskich udał się do Izraela z czterodniową wizytą. W czasie wizyty Schetyna spotkał się z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem i przewodniczącym Knesetu Juli-Joelem Edelsteinem. W poniedziałek - ostatnim dniu wizyty - ma się spotkać z premierem Izraela i szefem dyplomacji Benjaminem Netanjahu. Odwiedził również Autonomię Palestyńską.

REKLAMA

IAR/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej