Bez porozumienia ws. Grecji. Będzie nadzwyczajny szczyt strefy euro

Spotkanie ministrów finansów strefy euro zakończyło się bez porozumienia ws. pomocy dla Grecji. W związku z tym Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, zdecydował się zwołać nadzwyczajny szczyt strefy euro na poniedziałek.

2015-06-19, 06:00

Bez porozumienia ws. Grecji. Będzie nadzwyczajny szczyt strefy euro

Posłuchaj

Jeroen Dijsselbloem: z ubolewaniem stwierdzam, że jest niewielki postęp w rozmowach i porozumienia nie ma w zasięgu wzroku. Wysłaliśmy sygnał do greckich władz, by w najbliższych dniach przygotowały nowe propozycje dotyczące reform. Porozumienie wciąż jest możliwe, ale piłka jest po po stronie Grecji, która powinna wykorzystać ostatnią szansę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"W świetle wyniku spotkania eurogrupy zdecydowałem zwołać szczyt strefy euro 22 czerwca o 19:00. Czas, by pilnie omówić sytuację w Grecji na najwyższym szczeblu" - napisał w oświadczeniu Donald Tusk.

Kilka minut wcześniej w Luksemburgu zakończyły się rozmowy ministrów finansów strefy euro. Ponownie nie udało się dojść do porozumienia w sprawie programu pomocowego dla Grecji. Chodzi o wypłatę ponad 7 miliardów euro, których Grecja potrzebuje, by uniknąć bankructwa.

"Bez porozumienia na eurogrupie" - napisał na Twitterze unijny komisarz ds. euro Valdis Dombrovskis. Wiceszef Komisji wezwał grecki rząd do zaangażowania się na poważnie w negocjacje. - Eurogrupa jest gotowa spotkać się w każdej chwili, by rozmawiać o pożyczce - zapewnił.

 

REKLAMA

Z kolei szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że ministrowie finansów państw strefy euro mogą przedłużyć program pomocowy dla Grecji przed końcem miesiąca, ale wcześniej musi zostać przedstawiony wniosek w tej sprawie ze strony greckiej.

- Wciąż jest możliwe znalezienie porozumienia i przedłużenie programu przed końcem miesiąca, ale piłka jest po stronie greckiej - oświadczył Dijsselbloem.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z KE, MFW i EBC, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro.

Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. Grecji grozi niemal natychmiastowa niewypłacalność, jeśli szybko nie otrzyma pieniędzy, jednak w opinii rządu Aleksisa Ciprasa, gdyby kraj przystał na warunki MFW, a jego dług nie zostałby zrestrukturyzowany, to na dłuższą metę nie byłby w stanie zrównoważyć swych finansów. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

REKLAMA

Źródło: CNN Newsource/x-news

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej