Pieniężno: pomnik sowieckiego generała do rozbiórki
Pomnik generała sowieckiej armii Iwana Czerniachowskiego, który stoi na przedmieściach Pieniężna można rozebrać. Uprawomocniła się decyzja starostwa w Braniewie zezwalająca na to.
2015-07-08, 15:50
- Na naszą decyzję złożyło zażalenie jedno stowarzyszenie, ale w myśl prawa budowlanego nie było ono stroną postępowania - poinformował starosta braniewski Leszek Dziąg.
Wniosek o rozbiórkę pomnika złożyła gmina Pieniężno. Do wniosku burmistrz miasteczka dołączył opinię Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zgodnie z którą dalsze istnienie monumentu byłoby niezgodne z polską racją stanu.
Protest rosyjskiej ambasady
Decyzja wywołuje spore kontrowersje w Rosji. - Otrzymaliśmy także pismo z ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce, w którym strona rosyjska podkreśla, że nie udzieliła zgodny na demontaż tego obiektu i wyraża stanowczy sprzeciw wobec takich działań - poinformowała rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek. Wszystkie skargi oraz pismo z ambasady, a także dokumentację dotyczącą pomnika Czerniachowskiego w Pieniężnie wojewoda przekazał do kancelarii premiera.
Burmistrz Pieniężna poinformował, że na zrealizowanie decyzji o rozbiórce ma trzy lata. Prawomocną decyzję starostwa chce przesłać Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
REKLAMA
Co w miejsce pomnika?
- Jak Rada mi napisze "burmistrzu działaj", to przystąpię do działania - dodał Kazimierz Kiejdo. Przyznał przy tym, że choć samorząd nie ma ani grosza zarezerwowanego na rozbiórkę, to "jest wielu na to działanie chętnych i sponsorów". - Ale ja nie chcę zrobić w tym miejscu pustej dziury, zburzyć pomnik i już. Zależy mi na tym, by elementy tego pomnika wykorzystać w budowaniu innego pomnika, takiego, który będzie nas wszystkich jednoczył, na lata łączył - powiedział. Przypomniał zarazem, że przy budowie pomnika Czerniachowskiego także wykorzystano elementy wcześniejszego postumentu upamiętniającego ofiary I wojny światowej.
Od lat był zaniedbany
Zbudowany w latach 70. pomnik sowieckiego od lat zarastał krzakami. Dopiero gdy w ostatnich latach samorząd Pieniężna ogłosił, że chce go usunąć, Rosjanie zaczęli go odwiedzać, a pomnik pomalowali na biało.
Generał Czerniachowski brał udział w likwidowaniu struktur okręgu wileńskiego Armii Krajowej. Jak przypominają historycy, przyczynił się do narzucenia Polsce systemu komunistycznego wbrew woli społeczeństwa i z pogwałceniem prawa. Jego pomnik wybudowano w Pieniężnie, ponieważ niedaleko stąd radziecki dowódca został śmiertelnie ranny podczas operacji wschodniopruskiej. Zginął 18 lutego 1945 roku, pochowano go w Wilnie. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości jego szczątki przeniesiono na cmentarz w Moskwie. Wileński pomnik generała zabrano natomiast do rosyjskiego Woroneża.
PAP/asop
REKLAMA