Grzegorz Schetyna o porozumieniu z Iranem: To ważna sytuacja, obniżająca eskalację w regionie

- Podpisanie mapy drogowej z Iranem dotyczącej jego programu nuklearnego, to bardzo dobra wiadomość - zgodnie ocenili w Łodzi: szef MSZ Grzegorz Schetyna i wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.

2015-07-14, 13:43

Grzegorz Schetyna o porozumieniu z Iranem: To ważna sytuacja, obniżająca eskalację w regionie

Posłuchaj

- Jestem przekonany, że jest to historyczny moment. Porozumienie nie jest idealne dla nikogo, ale jest tym, co zdołaliśmy osiągnąć. Jest to ważne osiągnięcie dla nas wszystkich - powiedział szef MSZ Iranu Mohammad Javad Zarif (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- To ważna sytuacja, obniżająca eskalację w regionie - powiedział Schetyna dziennikarzom przed posiedzeniem rządu w Łodzi. Zwrócił uwagę, że dialog z Iranem był trudny i długotrwały. - Dzisiaj wydaje się, że znajduje się jakąś formułę wyjścia z tej sytuacji, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby wolny świat zaakceptował i proces atomowy, który jest przeprowadzany w Iranie i że będą gwarancje, że on nie zostanie w żaden sposób wykorzystany militarnie - zaznaczył szef MSZ.

Jak dodał, "jest na to ogromna szansa i to jest bardzo dobra wiadomość". Schetyna zaznaczył jednak, że w tej sprawie "trzeba być bardzo starannym i utrzymywać ten proces kontroli, bo sprawa jest bardzo poważna".

Siemoniak ocenił, że "to bardzo wyczekiwany kompromis, bo te rozmowy się toczyły wiele miesięcy". - Myślę że to jest bardzo dobra wiadomość, że tutaj ta grupa państw dogadała się z Iranem i Iran przyjął na siebie pewne zobowiązania. Myślę, że w tak niepewnym świecie, też i niepewnym regionie, taka forma porozumienia z Iranem jest bardzo istotna - powiedział szef MON dziennikarzom przed posiedzeniem Rady Ministrów w Łodzi.

MAEA i Teheran uzgodniły, że wszelkie kwestie sporne dotyczące irańskiego programu nuklearnego zostaną wyjaśnione do końca 2015 roku. Strony mają także podpisać oddzielne porozumienie dotyczące dostępu oenzetowskich inspektorów do irańskiej bazy wojskowej Parczin niedaleko stolicy. Zachód obawia się, że prowadzone są tam testy mające związek z bronią nuklearną.

RUPTLY/x-news

REKLAMA

Po latach impasu Iran i MAEA porozumiały się w listopadzie 2013 roku, że będzie dochodzenie w sprawie programu nuklearnego Teheranu, który Zachód podejrzewa o prowadzenie badań nad bronią jądrową. Ocena stopnia słuszności tych podejrzeń należy do MAEA. Teheran utrzymuje, że program nuklearny ma charakter pokojowy, i zapewnia, że współpracuje z MAEA w sprawie wyjaśnienia wątpliwości w tej sprawie. MAEA podejrzewa, że Teheran przynajmniej do 2003 r. prowadził badania mające na celu budowę bomby atomowej. Agencja chce uzyskać dostęp do naukowców, którzy mieli brać udział w tych pracach, a także do dokumentów i miejsc, w których miały toczyć się badania.

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej