more_horiz
Wiadomości

Zadziwiające odkrycie na Plutonie. Tego naukowcy się nie spodziewali

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 10:39
Zdjęcia Plutona wykonane przez sondę New Horizons zadziwiły naukowców. Widać na nich wysokie łańcuchy górskie na Plutonie i głębokie kaniony na powierzchni Charona - naturalnego satelity karłowatej planety.
Sonda New Horizons odkryła przed badaczami tajemnice Plutona
Sonda New Horizons odkryła przed badaczami tajemnice PlutonaFoto: NASA/APL/SwRI

Na zdjęciach, które dotarły na Ziemię widać, że powierzchnia Plutona jest praktycznie pozbawiona kraterów, tak charakterystycznych dla pozostałych skalistych obiektów Układu Słonecznego. Było to dużym zaskoczeniem dla naukowców i świadczy - ich zdaniem - o wciąż trwającej aktywności geologicznej planety.

Znajduje się ona w tzw. Pasie Kuipera i powinna być stale bombardowana przez krążące w nim skalne i lodowe asteroidy. Stosunkowo gładka powierzchnia może oznaczać, że Pluton kształtowany jest nie przez siły zewnętrzne, ale przez wewnętrzne ciepło - powiedział na konferencji prasowej szef zespołu naukowców nadzorujących misję Alan Stern.

Na Plutonie są też wysokie góry sięgające ponad 3 tys. metrów od podstawy. Naukowcy ocenili, że powstały one w ciągu ostatnich 100 mln lat, tzn. są bardzo młode z geologicznego punktu widzenia. Zbudowane są ze skał i lodu.

Górzysta powierzchnia Plutona sfotografowana przez sondę New Horizons. Foto: NASA-JHUAPL-SwRI Górzysta powierzchnia Plutona sfotografowana przez sondę New Horizons. Foto: NASA-JHUAPL-SwRI

Zaskoczeniem był największy satelita Plutona - Charon, który - jak przypuszczali uczeni - jest geologicznie martwy. Tymczasem sonda odkryła na nim głębokie rowy, strome klify i kaniony o głębokości dochodzącej do 10 km. Wszystko to świadczy o trwających na satelicie procesach geologicznych. - Charon po prostu wprawił nas w osłupienie - powiedziała dziennikarzom Cathy Olkin z wydziału fizyki stosowanej uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, gdzie znajduje się centrum kontroli misji.

Satelita Plutona - Charon. Foto: NASA-JHUAPL-SwRI Satelita Plutona - Charon. Foto: NASA-JHUAPL-SwRI

Sonda New Horizons zbliżyła się do Plutona na odległość 12.550 km. Na razie przesłała na Ziemię zaledwie ułamek zdjęć i uzyskanych informacji naukowych. Przesyłanie całości danych potrwa jeszcze ok. 16 miesięcy. Tymczasem New Horizons znajduje się już w odległości ponad 1,61 mln km od Plutona i zmierza w głąb Pasa Kuipera, gdzie może natrafić na obiekty podobne do niego rozmiarami i masą.

źródło: STORYFUL/x-news

Pas Kuipera, który zaczyna się już za orbitą ósmej planety Układu Słonecznego - Neptuna, zawiera - jak sądzą uczeni - pozostałości z okresu formowania się Układu ok. 4,6 mld lat temu.

PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także