"Autostrada A4 powinna nosić imię Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

Tak twierdzą członkowie krakowskiej Fundacji Prudentia et Progresus i rozpoczynają zbiórkę podpisów pod petycją w tej sprawie. Ma ona trafić na biurko szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

2015-07-16, 19:28

"Autostrada A4 powinna nosić imię Pamięci Żołnierzy Wyklętych"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Autostrada A4 imienia Pamięci Żołnierzy Wyklętych? Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Nazwanie trasy "Autostradą Pamięci Żołnierzy Wyklętych" upamiętni żołnierzy i będzie służyć edukacji historycznej - wyjaśnił pomysłodawca inicjatywy Grzegorz Piątkowski z Fundacji Prudentia et Progresus.

- W ten sposób chcemy połączyć dwa krańce Polski symbolem pamięci o niezłomnych obrońcach naszej wolności i niepodległości. Najdłuższa, najstarsza i najbardziej uczęszczana trasa w Polsce, nosząca imię Żołnierzy Wyklętych będzie symbolicznym szlakiem pamięci i męstwa polskich patriotów. Tych, którzy do końca, niezłomnie, walczyli z najeźdźcami z wschodu i zachodu - podkreślił.

Zmiana nazwy autostrady i poszczególnych zjazdów wymaga zgody Ministerstwa Infrastruktury oraz gmin, przez które przebiega trasa.

Zobacz serwis specjalny: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI>>>

Żołnierze Wyklęci, działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik "Olech" poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak "Lalek" został zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami, w dawnym województwie lubelskim, 21 października 1963 roku.

Wszyscy Żołnierze Wyklęci ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Najbardziej znani Żołnierze Wyklęci to: generał August Emil Fieldorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki "Witold", Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój", Józef Kuraś "Ogień", podporucznik Anatol Radziwonik "Olech" oraz podporucznik Mieczysław Niedziński "Men".

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej