Solaria w Polsce tylko dla dorosłych? Wkrótce możliwa zmiana przepisów

2015-08-14, 08:01

Solaria w Polsce tylko dla dorosłych? Wkrótce możliwa zmiana przepisów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Minister zdrowia prof. Marian Zembala zapowiada wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez osoby poniżej 18 lat – informuje „Puls Biznesu”.

Znalazło się to na nowej liście priorytetów resortu zdrowia, co oznacza, że rząd będzie chciał ten zakaz wprowadzić jeszcze przed jesiennymi wyborami. Ograniczenie takie zostało już wprowadzone we Francji, Niemczech, Austrii, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Gazeta przytacza wypowiedzi polskich właścicieli solariów, którzy uważają, że nie będzie to miało wpływu na ich bieżącą działalność. W Polsce działa około 3-4 tysiące solariów.

TVN24/x-news

Coraz więcej zachorowań na czerniaka

Przy okazji trwającej fali upałów, lekarze-onkolodzy przypominają, że oparzenia słoneczne nabyte w okresie dzieciństwie zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka.

Na oparzenia słoneczne w szczególności są narażone osoby o określonym tzw. fototypie, czyli z jasną karnacją, blond lub rudymi włosami, niebieskimi oczami. Ostrożne powinny być również osoby piegowate. - Opalanie to jest pewien rodzaj oparzenia - od mniejszego nasilenia do większego nasilenia - tłumaczy onkolog kliniczny dr Michał Piątek z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.

- Opalać możemy się na dwa sposoby: naturalny lub sztuczny, należy jednak pamiętać, że liczba zachorowań na czerniaka podwoiła się w ciągu ostatnich 10 lat. Dotyczy to także solariów. Niestety średnia wieku młodych Polek korzystających z takich usług to obecnie 17 lat. WHO w 2009 roku ogłosiła, że jest to równie groźny czynnik zachorowalności na nowotwory jak tytoń i azbest - dodał.

Kiedy do lekarza?

Zdaniem onkologa, "czerwona lampka powinna się zapalić każdej osobie", która zauważy na skórze "coś nowego, czego nie było do tej pory" bądź pojawiające się różnice w już istniejącej zmianie. Należy zwracać uwagę na: asymetrię (czy zmiana jest kolista, czy owalna), kolor (niejednolity) i wymiar (powyżej 5 mm). Istotne jest również, czy "zmiana się unosi" a jej "granice są poszarpane". - Nie oznacza to, że mamy od razu czerniaka, natomiast jest to sygnał, że trzeba pójść do lekarza - powiedział dr Piątek.

PAP,kh

 

 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej