Tysiące uchodźców w Budapeszcie. Premier Węgier na rozmowach w Brukseli
Kryzys migracyjny będzie głównym tematem rozmów premiera Węgier w Brukseli. Viktor Orban spotka się z szefami głównych instytucji europejskich, w tym z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.
2015-09-03, 10:04
Posłuchaj
Wolontariusze pomagają imigrantom w Budapeszcie. Relacjonuje Tomasz Jędruchów. z Budapesztu (IAR)
Dodaj do playlisty
Premier Węgier Orban będzie rozmawiał także z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude’em Junckerem.
Węgry stały się ostatnio jednym z krajów tranzytowych dla uchodźców, którzy próbują się przedostać na północ Europy, głównie do Austrii i Niemiec.
Od początku roku władze w Budapeszcie zarejestrowały ponad 140 tysięcy osób. To o 100 tysięcy więcej niż w całym ubiegłym roku.
Koczowisko wokół dworca. Kilka tysięcy imigrantów chce wyjechać do Niemiec
Na dworzec kolejowy Keleti w Budapeszcie weszło w czwartek rano ponad 1000 imigrantów, plac przed stacją jest niemal pusty - podała agencja Reuters. Przez głośniki poinformowano, że z dworca nie odjedzie żaden pociąg międzynarodowy - pisze AFP.
Krótko wcześniej węgierska policja, która od wtorku blokowała imigrantom dostęp na Keleti, wycofała się; nie podano przyczyn tej decyzji.
REKLAMA
Od dwóch dni imigranci nie byli wpuszczani na dworzec Keleti, mimo że wielu z nich miało wykupione bilety. Plac przed dworcem zamienił się w wielkie koczowisko z kilkoma tysiącami uchodźców - głównie z Syrii, Afganistanu i Pakistanu. Imigranci zamieszkali w przejściach podziemnych, na trawnikach i bezpośrednio na samym placu dworcowym. Niektórzy mieli karimaty, inni namioty, wielu spało zaś bezpośrednio na ziemi.
Kilkudziesięciu wolontariuszy stara się też wspierać uchodźców udzielając im pomocy medycznej, bądź też dostarczając im jedzenie, picie i czyste ubrania.
Węgierska policja dostanie większe uprawnienia
Węgierski parlament ma dziś przyjąć nowelizację prawa dotyczącego azylu. Dzięki niej policjanci będą mieli większe pole działania, co ma ułatwić opanowanie fali imigrantów.
Nowelizacja ma wprowadzić pojęcie„”sytuacji kryzysowej spowodowanej masowym napływem uchodźców”. Gdy do niej dojdzie - policja zyskuje dodatkowe uprawnienia. Nowe prawo przewiduje też karę więzienia dla osób, nielegalnie przekraczających ogrodzenie na granicy z Serbią. Węgry stały się krajem tranzytowym dla uchodźców z Bliskiego Wschodu.
REKLAMA
Budapeszt poprosił o pomoc
W związku z trudną sytuacją Węgry poprosiły o 8 milionów euro nadzwyczajnej pomocy z unijnego budżetu. - Przyspieszyliśmy rozpatrywanie wniosku o przyznanie finansowego wsparcia. W poniedziałek będzie okazja do ogłoszenia ewentualnych decyzji - powiedziała rzeczniczka Komisji Natasha Bertaud. Wtedy do Budapesztu leci komisarz do spraw migracji.
W przyszłym tygodniu sprawa napływu imigrantów do Europy będzie w centrum uwagi. Szef Komisji Jean-Claude Juncker ma przedstawić pomysł utworzenia stałego systemu podziału uchodźców między unijne kraje, czemu niechętne do tej pory były państwa z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska.
Orban ostrzega przed eksplozją w Europie
Tymczasem premier Węgier Viktor Orban krytykuje politykę migracyjną Unii Europejskiej określając ją jako chybioną. W gościnnym artykule opublikowanym w niemieckim dzienniku ”Frankfurter Allgemeine Zeitung” ostrzega przed eksplozją Europy.
Węgierski premier przekonuje, że Europa nie zmaga się obecnie z problemem uchodźców, tylko z nowożytną wędrówką ludów. Jak pisze, na kontynent już przybywają setki tysięcy osób, a w przyszłości mogą to być miliony. Orban krytykuje europejskich polityków, którzy robią imigrantom nadzieję na lepsze życie i zachęcają ich do ryzykownej podróży do Europy.
Zdaniem węgierskiego premiera Unia Europejska musi strzec swoich granic, bo w przeciwnym wypadku zakwestionowane zostanie istnienie strefy Schengen. Jak pisze - to deprymujące, że poza Węgrami, prawie nikt nie chce chronić granicy. Orban zwraca też uwagę, że większość uchodźców to muzułmanie co - jego zdaniem - może zagrozić chrześcijańskim wartościom w Europie
REKLAMA
Apel o zmianę zasad azylu
Włochy, Francja i Niemcy podpisały wspólny dokument wzywający do rewizji obowiązujących w Unii Europejskiej zasad przyznawania azylu imigrantom. Zaapelowano też o ich "sprawiedliwe" rozmieszczenie w UE - podało w środę włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W dokumencie, podpisanym przez szefów dyplomacji tych trzech państw, podkreślono, że obecny kryzys migracyjny "wyraźnie pokazał ograniczenia i wady" zasad azylowych, które należy zrewidować - podano w komunikacie włoskiego resortu.
Sygnatariusze wezwali także do "zdecydowanej odpowiedzi na kryzys", przejawiający się bezprecedensowym napływem imigrantów do Unii.
Trzy kraje chcą, by kwestia ta była przedmiotem dyskusji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu 4 i 5 września - poinformowano w komunikacie
REKLAMA
x-news.pl, TVN24
REKLAMA