Aleksis Cipras nie wyklucza koalicji z dawnym obozem rządzącym

Ponad dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Grecji były premier Aleksis Cipras nie wykluczył całkowicie współpracy swej z partii Ogólnogreckim Ruchem Socjalistycznym (Pasok), jeśli jego lewicowa partia Syriza nie zdobędzie większości absolutnej.

2015-09-04, 21:59

Aleksis Cipras nie wyklucza koalicji z dawnym obozem rządzącym

Dotychczas były premier odrzucał wszelką współpracę z partiami "dawnego reżimu", głównie z konserwatywną Nową Demokracją (ND) i Pasokiem. Jednak w czwartek wieczorem w wywiadzie dla telewizji Kontra wypowiadał się w nieco innym tonie i nie wykluczył współpracy, jeśli nowa szefowa Pasoku, Fofi Gennimata, zdystansuje się od prawicy.
- Fofi Gennimata przyjęła stanowisko prawicy, a nie europejskiej socjaldemokracji. Jeśli to się nie zmieni, a byłbym zadowolony gdyby się zmieniło, nie będzie perspektywy współpracy - powiedział Cipras.
Z sondaży przedwyborczych wynika, że w wyborach 20 września Syriza ma niewielkie szanse na zdobycie większości bezwzględnej.
Ugrupowanie idzie ramię w ramię z ND i ma przewagę zaledwie 0,5 pkt proc. nad swym największym rywalem. Na ND zamierza głosować 25 proc. ankietowanych - wynika z badania, którego rezultaty podał w czwartek kanał telewizyjny Mega. Sondaż przeprowadził instytut badania opinii publicznej GPO.
W środę po raz pierwszy Syriza spadła w sondażu przedwyborczym poniżej ND. W sondażu przeprowadzonym również przez GPO partia byłego premiera uzyskała 25 proc. głosów, a Nowa Demokracja 25,3 proc.
Dotychczas Cipras opowiadał się tylko za współpracą z Niezależnymi Grekami (ANEL), z którymi przez osiem miesięcy współtworzył rząd. Jak zauważają analitycy, Cipras będzie musiał jednak pójść na kompromis, gdyż ANEL ma niewielkie szanse na przekroczenie 3-procentowego progu wyborczego.
W przemówieniu wygłoszonym w czwartek wieczorem w ateńskiej dzielnicy Egaleo Cipras ponownie zaapelował do Greków, by podczas głosowania dali mu "jasny mandat" i "większość absolutną".
Gennimata, córka dawnego członka Pasoku, została niedawno wybrana na przewodniczącą ugrupowania. Partia była w ostatnich latach ostro krytykowana za przyjęcie dwóch planów oszczędnościowych na warunkach zagranicznych wierzycieli.
Sondaże dają Pasokowi zaledwie 5 proc. poparcia, ale Gennimata liczy, że ogłoszony na początku tygodnia sojusz z Demokratyczną Lewicą (DIMAR) umocni pozycję jej partii.

PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej