Konsul honorowa Francji w Turcji zawieszona. Sprzedawała łodzie imigrantom
Taką decyzję podjął szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji Bernard Fabius po emisji materiału zrealizowanego przez stację telewizyjną France 2.
2015-09-12, 09:14
Posłuchaj
Francja zawiesza w obowiązkach konsul honorową w Turcji. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
Dodaj do playlisty
W materiale nagranym ukrytą kamerą w tureckim mieście Bodrum widać jak Francoise Olcay sprzedaje w sklepie gumowe pontony i kamizelki ratunkowe. Dziennikarskie śledztwo France 2 wykazało, że tych łodzi imigranci używają później do podróży z Turcji do Grecji.
Na sklepie, w którym są sprzedawane pontony wisi francuska flaga, do budynku przytwierdzona jest też tabliczka z wygrawerowanym napisem "konsul honorowy Francji". Zapytana przez dziennikarza Olcay nie widzi problemu i twierdzi, że gdyby nie ona, tego typu artykuły sprzedałby ktoś inny.
W ubiegłym tygodniu na plażę w Bodrum zostały wyrzucone zwłoki trzyletniego Aylana Kurdiego. Niewielka łódka, którą chłopczyk wraz z rodziną próbował dostać się do Grecji, zatonęła. Zginął także pięcioletni brat Aylana i jego matka. Wstrząsające zdjęcie ciała Aylana obiegło świat.
Kraje Unii Europejskiej zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio też przez Bałkany Zachodnie.
Ponad 20 tys. uchodźców przybyło na grecką wyspę Lesbos od początku tygodnia:
x-news.pl, TVN24
Imigranci w Europie - serwis specjalny>>>
W czwartek Parlament Europejski poparł propozycje Komisji Europejskiej w sprawie rozdzielenia między państwa Unii 160 tys. uchodźców według ustalonych kwot, a także przyjęcia w UE stałego mechanizmu relokacji. Według propozycji KE do Polski miałoby trafić w sumie blisko 12 tys. osób.
Państwa Grupy Wyszehradzkiej - Polska, Czechy, Węgry i Słowacja - wypowiedziały się w piątek przeciwko obligatoryjnym kwotom, podkreślając, że należy zachować "dobrowolną naturę środków solidarnościowych Wspólnoty".
Według danych, ogłoszonych w ubiegłym tygodniu przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tys. imigrantów i uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne od początku roku. Ok. 200 tys. dotarło do Grecji, a ok. 110 tys. do Włoch. Ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.
IAR, PAP, kk
REKLAMA