Bronisław Komorowski: Polska powinna się przygotować do przyjęcia imigrantów

- Trzeba przyjąć jako perspektywę nieuchronną dwie rzeczy. Po pierwsze to, że zjawisko pojawienia się w Polsce licznych migrantów z różnych części świata jest zjawiskiem nie do uniknięcia. To nieuchronnie się zbliża - stwierdził były prezydent Bronisław Komorowski.

2015-09-12, 20:20

Bronisław Komorowski: Polska powinna się przygotować do przyjęcia imigrantów
Bonisław Komorowski. Foto: prezydent.pl/dla mediów

Komorowski dodał, że liczba imigrantów do Polski będzie się zwiększała wraz ze wzrostem zamożności naszego kraju. - Migranci przybywają do innych krajów motywowani najczęściej dwoma względami: bezpieczeństwa osobistego i perspektywą lepszego życia. Tak się zresztą zachowują także Polacy wyjeżdżający za granicę - zauważył.

Zdaniem byłego prezydenta, istotną sprawą może okazać się reakcja na uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy już pojawili się w Europie. - To jest problem, który będzie rozwiązywał rząd, który powstanie po wyborach. Dlatego sugerowałbym daleko idącą wstrzemięźliwość politycznej natury, a nie bulwersowanie opinii publicznej, bo ktoś będzie ten problem musiał rozwiązać - powiedział Komorowski.

"Potrzeba dobrego przygotowania"

Były prezydent sądzi, że nie powinniśmy koncentrować się na tym ilu uchodźców Polska może, albo powinna przyjąć, tylko na przygotowaniu państwa i publicznej "na zderzenie z problemami w sposób lepszy niż na przykład zrobili to Niemcy po wojnie".

Wyjaśnił, że chodzi o uniknięcie istotnych problemów związanych z pojawieniem się ludzi o odmiennych kulturach, religiach i obyczajach w naszym kraju i jednocześnie wyciągniecie z tego jak największych korzyści dla polskiej gospodarki, dla polskiej demografii, dla rozwoju naszego kraju.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

uchodźcy 1200.jpg
Dlaczego spada poparcie Polaków dla przyjmowania uchodźców?

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny św. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio też przez Bałkany Zachodnie.

Polski rząd w początkowo zadeklarował przyjęcie 2 tysięcy osób. Komisja Europejska oczekuje jednak większego zaangażowania. KE przedstawiła w ostatnim czasie pakiet propozycji działań, które mają pomóc złagodzić kryzys imigracyjny w UE. Obejmują one rozdzielenie między państwa Unii 160 tysięcy uchodźców według ustalonych kwot. Do Polski miałoby trafić w sumie blisko 12 tysięcy osób.

PAP/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej