Bronisław Komorowski: Polska powinna się przygotować do przyjęcia imigrantów
- Trzeba przyjąć jako perspektywę nieuchronną dwie rzeczy. Po pierwsze to, że zjawisko pojawienia się w Polsce licznych migrantów z różnych części świata jest zjawiskiem nie do uniknięcia. To nieuchronnie się zbliża - stwierdził były prezydent Bronisław Komorowski.
2015-09-12, 20:20
Komorowski dodał, że liczba imigrantów do Polski będzie się zwiększała wraz ze wzrostem zamożności naszego kraju. - Migranci przybywają do innych krajów motywowani najczęściej dwoma względami: bezpieczeństwa osobistego i perspektywą lepszego życia. Tak się zresztą zachowują także Polacy wyjeżdżający za granicę - zauważył.
Zdaniem byłego prezydenta, istotną sprawą może okazać się reakcja na uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy już pojawili się w Europie. - To jest problem, który będzie rozwiązywał rząd, który powstanie po wyborach. Dlatego sugerowałbym daleko idącą wstrzemięźliwość politycznej natury, a nie bulwersowanie opinii publicznej, bo ktoś będzie ten problem musiał rozwiązać - powiedział Komorowski.
"Potrzeba dobrego przygotowania"
Były prezydent sądzi, że nie powinniśmy koncentrować się na tym ilu uchodźców Polska może, albo powinna przyjąć, tylko na przygotowaniu państwa i publicznej "na zderzenie z problemami w sposób lepszy niż na przykład zrobili to Niemcy po wojnie".
Wyjaśnił, że chodzi o uniknięcie istotnych problemów związanych z pojawieniem się ludzi o odmiennych kulturach, religiach i obyczajach w naszym kraju i jednocześnie wyciągniecie z tego jak największych korzyści dla polskiej gospodarki, dla polskiej demografii, dla rozwoju naszego kraju.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Dlaczego spada poparcie Polaków dla przyjmowania uchodźców?
Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny św. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio też przez Bałkany Zachodnie.
Polski rząd w początkowo zadeklarował przyjęcie 2 tysięcy osób. Komisja Europejska oczekuje jednak większego zaangażowania. KE przedstawiła w ostatnim czasie pakiet propozycji działań, które mają pomóc złagodzić kryzys imigracyjny w UE. Obejmują one rozdzielenie między państwa Unii 160 tysięcy uchodźców według ustalonych kwot. Do Polski miałoby trafić w sumie blisko 12 tysięcy osób.
PAP/iz
REKLAMA
REKLAMA