Kanonizacja księdza Jerzego Popiełuszki. Koniec procesu badania cudu

2015-09-15, 10:51

Kanonizacja księdza Jerzego Popiełuszki. Koniec procesu badania cudu
Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Foto: Wikipedia/domena publiczna/autor nieznany

We Francji zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem ks. Jerzego Popiełuszki. Oznacza to, że kolejny etap na drodze do uznania kapelana Solidarności świętym właśnie dobiegł końca.

Posłuchaj

Zakończona dokumentacja cudu za wstawiennictwem ks. Popiełuszki. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nie jest to jeszcze koniec całego procesu. Dokumenty w sprawie cudu zostaną przesłane do Watykanu.

- Grób księdza Jerzego odwiedziło już ponad 18 milionów ludzi w tym dwóch papieży. Wielcy ludzie Kościoła uznali go za męczennika - mówi kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przypomina, że grób księdza Jerzego nawiedzili papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI. Ten drugi dwa razy. Po raz pierwszy jeszcze jako kardynał. - Wielcy ludzie Kościoła obserwując również kult jaki towarzyszy księdzu Jerzemu uznali, że to męczennik - uważa kardynał Nycz.

Powiązany Artykuł

Popiełuszko - 663.JPG
Ksiądz Jerzy Popiełuszko - ofiara zbrodniczego systemu

Wnioski z prac komisji badającej cud za wstawiennictwem księdza Jerzego Popiełuszki we Francji zostaną przesłane do watykańskiej Kongregacji do spraw świętych w Rzymie. Ta po kolejnym badaniu sprawy przedstawi swoją opinię papieżowi. To on podejmie decyzję o kanonizacji. Nie wiadomo ile to wszystko potrwa.

Więcej na temat ks. Jerzego Popiełuszki w archiwalnych nagraniach na stronie - Radia Wolności>>>

Sprawa dotyczy 56-letniego mężczyzny, który w podparyskim szpitalu leżał w stanie agonii po wielu latach walki z ciężką białaczką. Biskup Creteil Michel Santier opowiada o tym, że lekarz powiedział żonie pacjenta, iż to już jest kres chorego. Polska zakonnica namówiła kobietę, by do umierającego przyszedł ksiądz i udzielił ostatniego namaszczenia. Biskup Michel Santier przypomina, że działo się to 14 września, w dniu urodzin księdza Jerzego. Duchowny, który przyszedł do chorego, wyjął podobiznę księdza Jerzego, spojrzał na nią i poprosił o wstawiennictwo, po czym się pomodlił. Po chwili, gdy do pokoju weszła żona, chory otworzył oczy, a następnego dnia o własnych siłach wstał i wkrótce został wypisany ze szpitala. Lekarze orzekli, że całkowicie wyzdrowiał.

Decyzja o uznaniu cudu zależy od watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i ostatecznie- od papieża Franciszka.

Kiedy ksiądz Jerzy był ogłaszany błogosławionym cud nie był potrzebny, gdyż był męczennikiem. W przypadku kanonizacji męczennika Kościół rzymskokatolicki wymaga, aby za jego przyczyną dokonał się cud.

W 1997 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II, rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki, kapelana "Solidarności", zamordowanego przez służby bezpieczeństwa PRL. Papież Polak wielokrotnie wspominał jego postać w czasie audiencji generalnych w Watykanie oraz podczas pielgrzymek do ojczyzny. 

Czytaj więcej o ks. Jerzym Popiełuszce >>>

Ksiądz Jerzy został beatyfikowany 6 czerwca 2010. Na ołtarze wyniósł go Benedykt XVI.

Więcej dźwięków na temat najnowszej historii Polski znajdziesz na platformie "moje.polskieradio.pl>>>

pp/IAR/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej