Starcia na granicy serbsko-węgierskiej. Są ranni i zatrzymani
Zamieszki na granicy serbsko-węgierskiej przybierają na sile. W środę duże grupy imigrantów próbowały forsować graniczne ogrodzenie w Roeszke. Węgierska policja użyła wobec nich armatek wodnych i gazu łzawiącego.
2015-09-16, 22:26
Posłuchaj
Zamieszki na granicy serbsko-węgierskiej. Korespondencja Tomasza Jędruchowa (IAR)
Dodaj do playlisty
Po popołudniowych atakach strona węgierska zaapelowała do Serbów, aby tamtejsza policja spacyfikowała agresywnych imigrantów, którzy znajdują się po drugiej stronie płotu i rzucają w węgierskich policjantów kamieniami i butelkami. Jednak Serbowie, zanim zapowiedzieli interwencję, ostro zaprotestowali przeciwko temu, że węgierscy policjanci broniący płotu granicznego użyli wobec uchodźców gazu łzawiącego i armatek wodnych.
Przed godziną 18 grupa ponad tysiąca uchodźców znów sforsowała graniczny płot. Węgierscy mundurowi ponownie użyli gazu i armatek. Oddali też strzały w powietrze. W wyniku starć rannych zostało dwudziestu policjantów i kilkunastu imigrantów.
Funkcjonariusze pobili także ekipę serbskiej telewizji publicznej i zniszczyli jej wóz transmisyjny. Serbowie twierdzą, że mundurowi nie reagowali na informacje, że biją przedstawicieli mediów. Działania węgierskiej policji krytykuje sekretarz generalny ONZ. Ban Ki-moon uważa je za "nie do przyjęcia" i ponownie wzywa do szanowania godności imigrantów.
Jak poinformował doradca premiera Węgier Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa Gyorgy Bakondi w związku ze starciami na węgiersko-serbskiej granicy zatrzymano 29 migrantów, w tym jedną osobę, którą zidentyfikowano jako "terrorystę". - Funkcjonariusze ujęli rozpoznanego terrorystę - zaznaczył doradca Orbana w wywiadzie dla węgierskiej telewizji M1. Nie podał jednak dalszych szczegółów.
REKLAMA
W odpowiedzi na wydarzenia na serbsko-węgierskiej granicy, Słowenia zdecydowała się na przywrócenie kontroli na przejściach w kierunku Węgier. Tymczasem władze w Bukareszcie wezwały "na dywanik" ambasadora Węgier. Ma on złożyć wyjaśnienia dotyczące węgierskiego pomysłu wybudowania kolejnego płotu - tym razem na granicy z Rumunią. Agencja Reutera donosi zaś o węgierskich planach budowy ogrodzenia na części granicy z Chorwacją.
Pierwszy taki wyrok
Tymczasem sąd w Szegedzie na południu Węgier uznał w środę irackiego migranta za winnego nielegalnego przekroczenia węgierskiej granicy i skazał go na roczne wydalenie z kraju. To pierwszy taki wyrok po zaostrzeniu przez Budapeszt przepisów dot. przekraczania granicy.
Imigranci w Europie - zobacz serwis specjalny >>>
- Jest to przesłaniem dla innych, dla potencjalnych winowajców, że nie należy dopuszczać się tego przestępstwa - powiedział sędzia Krisztian Kemens, ogłaszając wyrok. Według węgierskiej prokuratury czterem innym Irakijczykom również wytoczono już proces. Wcześniej w środę agencja MTI informowała, że poprzedniego dnia węgierska policja wszczęła śledztwo przeciwko 35 osobom, które nielegalnie przedostały się na Węgry z Serbii.
REKLAMA
Od wtorku, kiedy zaczęły obowiązywać zaostrzone przepisy, pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy aresztowano 519 migrantów - poinformowały węgierskie władze, zapowiadając, że staną oni przed sądem.
Zanim nowe przepisy przewidujące te kary weszły w życie, w poniedziałek granicę węgierską przekroczyła rekordowa liczba imigrantów - 9 380. Od początku roku liczba nielegalnych przypadków przekroczenia granicy węgierskiej wyniosła ponad 200 tysięcy.
Źródło: RUPTLY/x-news
Z powodu kryzysu migracyjnego Węgry we wtorek ogłosiły stan kryzysowy w dwóch komitatach (województwach) przy granicy z Serbią. Na terenach przygranicznych powstają dwie strefy tranzytowe, w których w ciągu kilku godzin mają być rozpatrywane wnioski azylowe. Ci uchodźcy, którzy nie złożą wniosku o azyl, natychmiast będą odsyłani do Serbii.
REKLAMA
W poniedziałek po południu węgierska policja zamknęła główny punkt graniczny wykorzystywany przez imigrantów do przekraczania granicy serbsko-węgierskiej w Roeszke.
Zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy weszły na Węgrzech w życie o północy z poniedziałku na wtorek. Prócz kar dla osób nielegalnie przekraczających granicę - ostrzejszych, jeśli osoby te są uzbrojone lub jeśli zniszczą budowane na granicy ogrodzenie - zwiększono również kary dla przemytników ludzi.
IAR/PAP/aj
REKLAMA