Niemcy liczą koszty przyjęcia imigrantów. "Rząd nie dopuści do deficytu"
Według wstępnych ocen banków przyjęcie przez Niemcy uchodźców z ogarniętego wojnami Bliskiego Wschodu może kosztować budżet RFN w ciągu najbliższych dwóch lat dziesiątki miliardów euro - poinformowała agencja Reutera.
2015-09-17, 12:50
ako jeden z pierwszych swą analizę na ten temat przedstawił w środę japoński bank inwestycyjny Mizuho wskazując, że wydatki Berlina w związku z przyjmowaniem miliona uchodźców rocznie przez najbliższe dwa lata mogą sięgnąć 25 mld euro.
Jak zaznaczył w rozmowie z agencją Reutera analityk strategiczny Mizuho Peter Chatwell, podstawą kalkulacji jest tu stawka 12,5 tys. euro na jednego migranta, a część potrzebnej kwoty będzie musiała być sfinansowana zaciągnięciem dodatkowych kredytów. - Co najmniej przez dwa pierwsze lata zaistnieje obciążenie fiskalne. Rząd nie dopuści do deficytu, ale będzie to wymagało rozluźnienia polityki fiskalnej i w związku z tym większego wzrostu zadłużenia niż byłoby to w innym przypadku - powiedział Chatwell.
Powiązany Artykuł
Parlament Europejski poparł propozycję podziału między państwa unijne 120 tysięcy uchodźców
Imigranci w Europie - zobacz serwis specjalny >>>
REKLAMA
Wysokie koszty
Kilka banków, z którymi skontaktował się Reuters, zaakceptowało ogólne zarysy oceny Mizuho. - Wygląda to na sensowny punkt wyjścia, ale jest to bardzo złożone zagadnienie - zaznaczył główny ekonomista banku Investec Philip Shaw.
Rząd Niemiec poinformował o przeznaczeniu 6 mld euro na uporanie się z problemem napływu uchodźców i migrantów. Niemiecka nadwyżka budżetowa za pierwszą połowę 2015 roku wyniosła 21,1 mld euro czyli 1,4 proc. PKB i ekonomiści Commerzbanku spodziewają się, że do przyszłego roku wzrośnie do około 30 mld euro bez uwzględnienia kosztów związanych z migracją.
Nie będzie kredytów
Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble oświadczył w ubiegłym tygodniu, że rząd nie zamierza sfinansować tych wydatków dodatkowymi kredytami. Jednak jak podkreśla Reuters, gdyby się na to zdecydował, nie miałby z tym trudności.
Rentowność niemieckich obligacji o terminach wymagalności do ośmiu lat jest obecnie ujemna, co oznacza, że inwestorzy faktycznie płacą za przywilej pożyczania Berlinowi. Rentowność dwuletnich rządowych papierów dłużnych wynosi na przykład minus 0,23 proc.
- Część tych funduszy trzeba będzie uzyskać poprzez emisję aktywów krótkoterminowych, w szczególności obligacji dwuletnich. Ujemna rentowność uczyni ich sprzedaż politycznie łatwiejszą" - podkreślili Chatwell i jego kolega Antoine Bouvet.
- Część tych funduszy trzeba będzie uzyskać poprzez emisję aktywów krótkoterminowych, w szczególności obligacji dwuletnich. Ujemna rentowność uczyni ich sprzedaż politycznie łatwiejszą" - podkreślili Chatwell i jego kolega Antoine Bouvet.
FILM: starcia na granicy węgiersko - serbskiej
REKLAMA
RUPTLY/x-news
Parlament Europejski poparł w czwartek propozycję podziału między państwa unijne 120 tysięcy uchodźców. Opinia została wydana w trybie pilnym, aby umożliwić jak najszybsze działania, gdy państwa członkowskie podejmą decyzję w tej sprawie.
Za przyjęciem rezolucji w sprawie planu Komisji opowiedziało się 372 europosłów, przeciwnych było 124, od głosu wstrzymało się 54.
Powiązany Artykuł
"Więcej wiedzy - mniej strachu". Informator o uchodźcach - wielka akcja polskich mediów
- Nie możemy mówić ludziom narażonym na prześladowania: trzymajcie się z daleka od granic Europy - mówił przed głosowaniem wiceszef KE Frans Timmermans.
Propozycja KE została przedstawiona w ubiegłym tygodniu. Dotyczy ona rozmieszczenia w krajach unijnych w ciągu dwóch lat 120 tysięcy uchodźców docierających do Włoch, Grecji i na Węgry, aby złagodzić obecny kryzys migracyjny. Bruksela zaproponowała ustalenie z góry, ilu uchodźców ma trafić do poszczególnych państw.
REKLAMA
pp/PAP/IAR
REKLAMA