Sobota pod znakiem konwencji wyborczych. Od zmiany władz po zmianę ustroju

Sobota dniem konwencji wyborczych i konferencji partii startujących w październikowych wyborach parlamentarnych.

2015-09-26, 17:59

Sobota pod znakiem konwencji wyborczych. Od zmiany władz po zmianę ustroju

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński, prezes PiS: Władza jest organicznie niezdolna, by dokonać władz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Paweł Kukiz spotkał się z wyborcami w Zakopanem. Pod Tatrami mówił o swojej strategii zmian w Polsce, jeśli wygra wybory. Silna władza prezydencka, nowa konstytucja i jednomandatowe okręgi wyborcze. Te ostatnie, zdaniem polityka, pomogą w związaniu polityków z wyborcami. Parlamentarzyści będą się czuli odpowiedzialni przed tymi, którzy na nich głosowali i będą w stosunku do nich lojalni.

Posłuchaj

Paweł Kukiz: dziś wodzowie partii wskazują, kto będzie u władzy (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Podczas spotkania z mieszkańcami w kinie Sokół podkreślał również, że tak naprawdę przez ostatnie 25 lat żadna z partii nie zrealizowała swoich obietnic. Za jałmużnę można - jego zdaniem - uznać choćby obietnice dodatków na dzieci przy systemie podatkowym, zabierającym większość dochodów. Podczas spotkania Paweł Kukiz mówił też o potrzebie gruntownych zmian w systemie sprawiedliwości w Polsce. Jego zdaniem, obecnie jest to raczej wymiar niesprawiedliwości, a sędziów niższego szczebla powinni wybierać mieszkańcy danego regionu, a nie Krajowa Rada Sądownicza. Paweł Kukiz mówił również m.in o rosnącym długu publicznym, który obecnie sięga po 80 tysięcy złotych na każdego obywatela. Apelował o radykalne zmiany. W przeciwnym wypadku młodzi ludzie bez perspektyw w Polsce dalej będą wyjeżdżać z kraju na emigrację zarobkową.

"Nowoczesna alternatywą dla PO, PiS i PSL"

W Warszawie odbył się kongres wyborczy Nowoczesnej. Jej lider Ryszard Petru przekonywał, że jego ugrupowanie jest alternatywą dla PO i PiS. Polityk apelował do Polaków by uwierzyli, że nie muszą wybierać tylko spośród polityków tych partii. - Albo nam oferują platformianą bylejakość, albo PiS-owską zemstę. Nie chcemy państwa byle jakiego jak za PO. Nie chcemy państwa leniwego jak Donald Tusk, ani niezdecydowanego jak Ewa Kopacz. Przede wszystkim nie chcemy państwa pazernego jak PSL - mówił lider Nowoczesnej.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

Postulaty lewicy

W stolicy odbyła się również konferencja prasowa Zjednoczonej Lewicy. Leszek Miller i Janusz Palikot mówili o programie ugrupowania - 37 godzinnym tygodniu pracy, podniesieniu płacy minimalnej do 2500 złotych oraz zerowej stawce podatkowej przy zarobkach do 21 tysięcy złotych rocznie.

Leszek Miller powiedział, że poprzez interwencję państwa można zmienić to o czym mówi rynek, że obecnie trzeba dużo pracować, a mało zarabiać. Janusz Palikot ocenił, że propozycje gospodarcze Zjednoczonej Lewicy to bardzo mocne narzędzia do zasadniczych zmian w polityce gospodarczej. - To będzie przełomowa, zupełnie inna polityka gospodarcza, taka jakiej ani Donald Tusk, ani pani Ewa Kopacz nie byli w stanie prowadzić i o której zielonego pojęcia nie ma pani Beata Szydło - powiedział Palikot.

Posłuchaj

Leszek Miller, lider SLD: nowoczesna lewica umie tworzyć warunki dla rozwoju przedsiębiorczości (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Zjednoczona Lewica w swoim programie proponuje też wprowadzenie nowej formy działalności gospodarczej - firmę rodzinną, która będzie korzystała z rozwiązań obniżających koszty pracy - składki ZUS za pierwszego i drugiego pracownika ma płacić przez 1,5 roku państwo, firma odprowadzałaby podatek ryczałtowy w wysokości 200 złotych miesięcznie. Lewica zapowiada również podjęcie działań zmierzających do wzrostu wydajności pracy, budowę nowych okręgów przemysłowych, obniżkę cen energii, przeznaczenie 16 mld złotych rocznie na kredyty mieszkaniowe dla osób które nie mają zdolności kredytowej oraz przywrócenie dużej ulgi budowlanej. Program Zjednoczonej Lewicy ma kosztować około 100 miliardów złotych.

"Trzeba zmienić ustrój"

W Katowicach, w trakcie konwencji partii KORWiN pod hasłem "Nowi ludzie - nowy porządek", europoseł Janusz Korwin-Mikke skrytykował działania Unii Europejskiej wobec uchodźców. Stwierdził, że kryzys jest rezultatem prowadzonej dotychczas polityki i nie jest winą samych uchodźców.

Posłuchaj

Janusz Korwin-Mikke: wolno obrażać Polaka, ale nie można obrażać człowieka o innym kolorze skóry (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o powszechną tolerancję dla inności i poprawność polityczną w wyrażaniu opinii. Korwin-Mikke pochwalił sprzeciw krajów Grupy Wyszehradzkiej wobec dyktatu Unii Europejskiej dotyczącego rozmieszczenia uchodźców w poszczególnych państw członkowskich . Także obecny ustrój demokratyczny został skrytykowany przez Korwin-Mikkego. Zdaniem europosła, zmiana władzy nic nie da, trzeba zmienić ustrój. - Idziemy po władzę ustawodawczą - podkreślił lider KORWiNa. Wiele miejsca w swoim wystąpieniu polityk poświęcił także gospodarce. Podkreślił, że dobrobyt zależy od nas samych, a rozwój gospodarczy warunkuje praca i produkcja, a nie dotacje unijne. Potępił także powszechną praktykę kredytowania inwestycji czy dóbr.

REKLAMA

"Konieczna naprawa państwa"

W Poznaniu doszło do spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Akademickim Klubem Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego. Szef PiS tłumaczył swoim wyborcom, że w Polsce jest potrzebna zmiana władzy. Jego zdaniem, mamy do czynienia z rozkładem państwa, który wyjątkowo negatywnie wpływa na gospodarkę i stan życia społecznego. Do tego - mówił - nasze życie publiczne, społeczne i gospodarcze zatrute jest istnieniem systemu klientystycznego i rozpowszechnionej patologii, przejmowane są dobra narodowe. Zdaniem Kaczyńskiego w to wszystko jest uwikłana obecna władza, która "nie kieruje się określonymi celami, ale zawiera transakcje z różnymi grupami nacisku". -Jest organicznie niezdolna do tego, by dokonać zmiany - mówił. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, zmiany musi dokonać ktoś inny. Siłą, która może tego dokonać jest w jego mniemaniu Prawo i Sprawiedliwość. Przekonywał w Poznaniu, że warunkiem jest pełna wygrana jego partii w wyborach, by były możliwe samodzielne rządy. Prezes PiS dodał, że w przyszłym gabinecie muszą się znaleźć ludzie kompetentni i uczciwi. Kaczyński mówił też o konieczności naprawy państwa, zapowiedział też przywrócenie kontroli rządu nad służbami specjalnymi oraz utworzenie nowego ministerstwa rozwoju, które ma być centrum polityki gospodarczej Rady Ministrów.

TVN24/x-news

IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej