Francuscy komentatorzy: Ukraina przehandlowana za naloty w Syrii
Prezydent Francois Hollande stwierdził po rozmowach z Władimirem Putinem, że w sprawie nalotów rosyjskich w Syrii każda ze stron pozostała przy swojej argumentacji.
2015-10-03, 07:42
Posłuchaj
Triumfalny powrót Putina. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Sytuacja w Syrii kładła się cieniem na główny temat paryskiego spotkania z udziałem także Angeli Merkel i Petra Poroszenko. Chodziło bowiem o Ukrainę i porozumienia z Mińska.
Przed szczytem przywódców Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Francois Hollande zażądał od Władimira Putina, aby Rosjanie nie atakowali syryjskiej opozycji lecz dżihadystów z Państwa Islamskiego. Putin pozostał niewzruszony. Dla Kremla rozmówcą numer jeden jest syryjski prezydent Baszar al Asad. Francja odrzuca takie rozwiązanie przyłączając się do chóru państw zachodnich, wspomaganych głosami Arabii Saudyjskiej, Kataru i Turcji, krytykujących strategię Moskwy.
Nad Sekwaną podkreśla się, że Putin zaangażował się operacje w Syrii, by odwrócić uwagę od konfliktu ukraińskiego. Rosja musi stamtąd wycofać doświadczonych żołnierzy i sprzęt, by przerzucić go do Syrii. Rosyjska gospodarka ledwie dyszy, a przyłączenie się, nawet pozorne, do koalicji, może zapewnić Moskwie zniesienie sankcji.
News Channel "24"/x-news
Według francuskich komentatorów naloty rosyjskie w Syrii i spotkanie w Pałacu Elizejskim oznaczają tryumfalny powrót Władimira Putina na światowe salony dyplomatyczne.
Ustalenia po spotkaniu
Przywódcy Niemiec, Rosji, Ukrainy i Francji oceniali podczas spotkania w Paryżu stan realizacji postanowień z Mińska dotyczących sytuacji we wschodniej Ukrainie. Omawiano także warunki kontynuacji tego procesu, które pozwolą na pokojowego rozwiązanie konfliktu.
W czasie spotkania z udziałem kanclerz Angeli Merkel oraz prezydentów Władimira Putina, Petra Poroszenki i Francois Hollande’a podjęto decyzję o wycofaniu ze wschodniej Ukrainy lekkiej broni, a następnie - ciężkiego uzbrojenia. Kontynuowane będą operacje przy użyciu dronów, samolotów bezzałogowych, kontrolujących wprowadzanie w życie przyjętych ustaleń.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Kryzys ukraiński
Wybory lokalne na wschodzie Ukrainy nie będą się mogły odbyć zgodnie z wcześniejszym planem 18. października, ale będą przeprowadzone natychmiast po przyjęciu nowego prawa wyborczego. Mówiono o specjalnym statusie regionu. Zapewniono, że granice będą kontrolowane, a - jak to ujęto - "obce siły" zostaną stamtąd wycofane. Dostęp do tych rejonów będą miały organizacje humanitarne. Ustalono także sprawy dotyczące dostaw gazu z Rosji na Ukrainę.
IAR, bk
REKLAMA