Awangarda XX wieku a Tadeusz Kantor. Kurs dla wszystkich w Internecie

2015-10-04, 09:20

Awangarda XX wieku a Tadeusz Kantor. Kurs dla wszystkich w Internecie
Zdjęcie archiwalne z wystawy "Umarła klasa" Tadeusza Kantora. Na zdjęciu fragment scenografii spektaklu o tym tytule. Foto: PAP/Stefan Kraszewski

Cafe Europe – to nazwa projektu, który od października do grudnia realizować będzie krakowska Cricoteka. Na zainteresowanych sztuką Tadeusza Kantora czekają wykłady w budynku przy ul. Nadwiślańskiej oraz dostępna dla każdego platforma e-learningowa.

Od 6 października do 30 listopada w Cricotece odbędzie się pięć wykładów. O twórczości Kantora w kontekście wybranych aspektów awangardy XX w. opowiadać będą znawcy sztuki i teatru, m.in. Rafał Solewski, Dominika Łarionow, Katarzyna Osińska, Marta Anna Raczek-Karcz.

Cykl pięciu wykładów zakończy 2 grudnia podsumowująca dyskusja panelowa z zaproszonymi ekspertami, na której podjęta zostanie próba pokazania tego, w jaki sposób – świadomie i twórczo – wiedzę z zakresu historii sztuki i teatru można wykorzystać do głębszego odczytania i analizowania sztuki najnowszej.

Rejestracje audiowizualne wykładów zostaną zamieszczone na specjalnie przygotowanej platformie e-learningowej, która będzie dostępna pod adresem cafeeurope.pl. W internecie zainteresowani znajdą też specjalne zestawy materiałów wstępnych w postaci komentarzy i tekstów Kantora oraz innych artystów, materiałów wizualnych. Zestaw pytań i testów – do dobrowolnego rozwiązania – pozwoli każdemu z uczestników zweryfikować wiedzę wyniesioną z kursu. Na platformie nie zabraknie forum dyskusyjnego, pozwalającego na wymianę opinii i informacji pomiędzy uczestnikami kursu, a także zaproszonymi ekspertami.

- Platforma e-learnigowa będzie bezpłatna, treści edukacyjne na niej będą dostępne przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Platforma pozwoli każdemu zainteresowanemu na aktywne i kreatywne zdobywanie wiedzy z zakresu historii sztuki, a zwłaszcza awangardy XX wieku – powiedziała koordynatorka projektu Justyna Michalik.

"Cafe Europe”

Jak wyjaśniła, Cricotekę do stworzenia projektu zainspirował tekst Kantora "Cafe Europe”. Artysta kreuje w nim przestrzeń mentalną, która – jak mówiła Michalik – istnieje w "niebiosach”, gdzie są wszyscy artyści. - Według Kantora Europa jest jedna, niepodzielna, stawianie barier jest kompletnym nonsensem. Sztuka rozwija się tylko na zasadzie wpływów i wzajemnych inspiracji – podkreśliła Michalik.

Pomysłodawcom projektu przyświecała też myśl Krystyny Czerny: "Na kartach artystycznej biografii Tadeusza Kantora można uczyć się historii sztuki współczesnej – jej odkryć i złudzeń, jej poszukiwań i ambicji”. „To zdanie było dla nas kolejną, ważną inspiracją. Realizując projekt chcemy popularyzować wiedzę o sztuce, pomagać w jej rozumieniu” – wyjaśniła koordynatorka.

Projekt "Cafe Europe – Awangarda XX wieku a Tadeusz Kantor" ma pokazać, jak twórczość artystów światowej awangardy XX w. wpływała i przenikała się z ideami artystycznymi Kantora.

PAP/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej