Kryzys migracyjny. Maszyniści boją się jeździć tunelem pod kanałem La Manche
Tą drogą tysiące imigrantów próbują się nielegalnie dostać z Francji do Wielkiej Brytanii. Wchodzą na tory, starają się dostać do pociągów.
2015-10-04, 19:20
Powiązany Artykuł

Imigranci w Europie
Choć ekspres Eurostar z Paryża do Londynu znacznie zwalnia wjeżdżając w tunel, mimo to pociąg wciąż pędzi z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Droga hamowania ma około kilometra.
O nieszczęście bardzo łatwo, gdy na torach znajduje się człowiek, a ostatnio kręcą się tam tysiące imigrantów. Niektórzy z nich wdrapują się na dach, ryzykując porażeniem prądem o napięciu 25 tysięcy voltów.
Maszyniści, w zawiązku ze stresem, jaki wywołuje w nich cała ta sytuacja, otaczani są pomocą psychologów. - Odgłosu uderzenia ciała o pociąg nie zapomnę do końca swoich dni - stwierdził jeden z maszynistów.
W niedzielę w Calais kilkaset osób protestowało przeciwko obecności około 3,5 tysiąca imigrantów w tym mieście. Merostwo zakazało manifestacji, więc spotkali się oni na plaży nad kanałem La Manche. Według nich lokalne władze robią za mało w związku z kryzysem migracyjnym.
REKLAMA
x-news.pl, STORYFUL
W sobotę około stu imigrantów wtargnęło do tunelu. Ruch został całkowicie wstrzymany zarówno po francuskiej, jak i po brytyjskiej stronie. Nie pomogła obecność ochroniarzy. Musiała interweniować policja, której wsparcia udzielili strażacy. Wiele osób zostało rannych.
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) przewiduje, że w 2015 i 2016 roku do Europy przez Morze Śródziemne dotrze około 1,4 milionów imigrantów. Wcześniej szacunki tej oenzetowskiej instytucji mówiły o 850 tysiącach przybyszów.
W 2015 roku, do 28 września, do Europy przybyło prawie 521 tysięcy imigrantów. Spośród nich prawie 383 tysięcy dotarło do Grecji, a około 129 tysięcy do Włoch. Od stycznia około 3 tysięcy osób zginęło lub zostało uznanych za zaginione.
IAR, PAP, kk
REKLAMA