Nagroda dla Aleksijewicz "najsłuszniejszą decyzją". Komentarze po przyznaniu literackiego Nobla
- Kobieca czułość dla świata, wrażliwość - czasami aż czytelniczo nieznośna, czujność, czułość - tak twórczość Swietłany Aleksijewicz - Andrzej Stasiuk komentuje przyznanie literackiej nagrody Nobla pisarce z Białorusi Swietłanie Aleksijewicz.
2015-10-08, 15:10
Posłuchaj
Szef białoruskiego PEN-Clubu Andrej Chadanowicz o nagrodzie dla Aleksijewicz (IAR)
Dodaj do playlisty
- Ta literacka Nagroda Nobla to najsłuszniejsza decyzja z możliwych. Słuszna i mądra - ocenił pisarz podkreślając, że popiera decyzję o nagrodzie dla tej właśnie autorki zarówno jako wydawca, jak i czytelnik. - Ja jestem wydawcą Swietłany Aleksijewicz w Polsce i czuję się tak, jakbym prawie sam dostał Nobla - dodał pisarz.
Po raz pierwszy Nobel dla reportera
- Literacka Nagroda Nobla dla Swietłany Aleksijewicz jest dowodem na rosnącą rolę literatury faktu, która do tej pory raczej nie była nagradzana - powiedział z kolei krytyk i historyk literatury prof. Jerzy Jarzębski.
Po raz pierwszy literacka Nagroda Nobla trafiła do rąk reportera - białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała ją za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach".
- Wydaje mi się, że jest to nagroda, która wyraźnie wiąże się z sytuacją międzynarodową i ma swój postulat polityczny - powiedział krytyk i historyk literatury prof. Jerzy Jarzębski.
REKLAMA
CNN Newsource/x-news
"Stworzyła własny gatunek literacki"
- Reportaż wchodzi na literackie salony, a książki Swietłany Aleksijewicz powinni czytać politycy - powiedziała sekretarz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Bożena Dudko, pytana o przyznanie literackiej Nagrody Nobla autorce "Czasów secondhand".
Powiązany Artykuł

Nagrody Nobla 2015
- Rozpłakałam się dzisiaj z radości; w ubiegłym roku bardzo czekałam na Nobla dla Aleksijewicz, uważałam, że powinna była go wówczas dostać. Nie tylko ze względu na to co pisze, ale literacka Nagroda Nobla zawsze była ważnym komunikatem i komentarzem do tego, co się dzieje na świecie - powiedziała Dudko, nawiązując do wydarzeń politycznych w Rosji i na Ukrainie.
REKLAMA
Jak oceniła, w przypadku Aleksijewicz mamy do czynienia z wybitnym reportażem literackim na najwyższym światowym poziomie. - Jest bezkonkurencyjna, stworzyła własny gatunek literacki - podkreśliła Dudko.
Aleksijewicz jest autorką wielu książek reporterskich, takich jak "Czarnobylska modlitwa", gdzie opisuje katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków; "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego) – opowieść o radzieckim szowinizmie ukrytym pod powierzchnią fałszywej emancypacji; "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (Nagroda im. R. Kapuścińskiego), będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego.
KULTURA w portalu PolskieRadio.pl>>>
PAP/IAR/iz
REKLAMA