TK przyznaje rację lekarzom ws. klauzuli sumienia. Prof. Chazan zabrał głos ws. wyroku

Teraz lekarze będą mogli spokojnie wykonywać swój zawód - mówi o wyroku Trybunału Konstytucyjnego profesor Bogdan Chazan. Odmówił on przeprowadzenia aborcji, której domagała się pacjentka z przyczyn medycznych czyli zgodnie z prawem.

2015-10-08, 15:52

TK  przyznaje rację lekarzom ws. klauzuli sumienia. Prof. Chazan zabrał głos ws. wyroku
Prof. Bogdan Chazan. Foto: TVN24/x-news

Posłuchaj

Prof. Bogdan Chazan: lekarze nie będą musieli zostawiać sumienia przed wejściem do szpitala (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nie wskazał też innego lekarza, który taki zabieg mógłby wykonać. Po nagłośnieniu sprawy w mediach profesor został zwolniony z funkcji dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie.
Tymczasem w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że lekarz może odmówić wykonania zabiegu, powołując się na klauzulę sumienia, i nie musi wskazywać innego lekarza lub placówki, gdzie dany zabieg można wykonać.

Teraz to na państwie będzie ciążył obowiązek wskazania pacjentowi, gdzie może wykonać potrzebny zabieg. O zbadanie zapisów dotyczących klauzuli sumienia wnioskowała Naczelna Rada Lekarska.

Profesor Chazan uważa, że ten wyrok pomoże wielu lekarzom w codziennej pracy z pacjentami, bo do tej pory klauzula sumienia była niewykonalna. Według niego, lekarz, który ma złamane sumienie nie może tego zawodu wykonywać dobrze, przede wszystkim może mieć problemy z porozumieniem się z pacjentem.

TVN24/x-news

REKLAMA

- Teraz lekarze nie będą musieli zostawiać sumienia przed bramą szpitala, jak im radzono - podkreśla profesor. Dodaje, że klauzula sumienia w dotychczasowej formie nie była możliwa do wykonania, bo jeśli lekarz z tego powodu odmówił wykonania aborcji to nie mógł brać udziału we współorganizowaniu zabiegu u innego lekarza.

Profesor Bogdan Chazan podkreśla, że musiał tak samo postępować jako lekarz i jako dyrektor szpitala. - Nie ma czegoś takiego jak oddzielne sumienie lekarza, oddzielne sumienie dyrektora i oddzielne - człowieka, działamy w sposób integralny - mówi. - Od początku tłumaczyłem, że odmówiłem zabiegu, jako lekarz konsultujący pacjentkę. Pełniąc funkcje dyrektora, pełniłem również funkcje lekarza i w związku z tym, należy mi się klauzula sumienia - dodaje.

Wcześniej rzecznik odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Rady Lekarskiej nie dopatrzył się złamania dobrych praktyk lekarskich a także prokuratura umorzyła postępowanie w tej sprawie, gdyż nie dopatrzyła się działania na szkodę pacjentki. Kwestię zwolnienia z funkcji dyrektora szpitala profesor Bogdan Chazan zgłosił do sądu pracy.

IAR, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej