Wybory 2015. Poniedziałek pod znakiem debaty Beaty Szydło z Ewą Kopacz [relacja]

Trwa ostatni tydzień kampanii wyborczej. Jednym z jej najważniejszych akordów była poniedziałkowa debata między premier Ewą Kopacz i kandydatką PiS na szefa rządu Beatą Szydło.

2015-10-19, 23:01

Wybory 2015. Poniedziałek pod znakiem debaty Beaty Szydło z Ewą Kopacz [relacja]
Premier Ewa Kopacz (z prawej) oraz kandydatka PiS na premiera Beata Szydło w studiu Telewizji Polskiej podczas debaty telewizyjnej "Beata Szydło - Ewa Kopacz. Rozmowy o Polsce". Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Debata Ewa Kopacz kontra Beata Szydło (Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Zobacz serwis specjalny WYBORY PARLAMENTARNE 2015>>>

23.00

We wtorek czeka nas telewizyjna "Debata Liderów". Wezmą w niej udział przedstawiciele ośmiu komitetów, które zarejestrowały listy wyborcze na terenie całego kraju: Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Partii Razem, KORWIN, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Zjednoczonej Lewicy, Kukiz'15 i Nowoczesnej Ryszarda Petru.

22.30

- Nie obiecuję rzeczy, których nie zrealizuję - przekonywała kandydatka PiS na premiera Beata Szydło po zakończeniu poniedziałkowej debaty. Dodała, że Polska potrzebuje silnego i stabilnego rządu.

REKLAMA

- Beata Szydło składała obietnice, ale nie odpowiedziała, na pytanie, skąd PiS weźmie pieniądze na ich realizację - tak z kolei premier Ewa Kopacz oceniła poniedziałkową debatę. Ona sama - jak mówiła - używała argumentów, które świadczą, że "jak coś obiecujemy, to realizujemy".

22.15

Pytania i spory o religię w szkole, oceny z religii na świadectwie. Liderzy partii mówili o tym, czy ich zdaniem należy podnieść składkę zdrowotną.

Krytykowali debatę Ewy Kopacz i Beaty Szydło CZYTAJ WIĘCEJ >>>

22.02

REKLAMA

Janusz Piechociński (lider PSL), Marcelina Zawisza (Partia Razem), Ryszard Petru (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Zjednoczona Lewica, SLD), Przemysław Wipler (KORWiN) przedstawiają swoje zdanie o górnictwie, OFE, wieku emerytalnym.

21.45

Janusz Piechociński (lider PSL), Marcelina Zawisza (Partia Razem), Ryszard Petru (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Zjednoczona Lewica, SLD), Przemysław Wipler (KORWiN) rozmawiają o debacie Ewy Kopacz i Beaty Szydło. Pojawiają się opinie, że nie wniosła zbyt wiele i że liderki PO i PiS miały więcej czasu niż inne komitety.

21.35

Za chwilę gośćmi programu "Tomasz Lis na żywo" będą Janusz Piechociński (wicepremier, minister gospodarki), Barbara Nowacka (TR), Ryszard Petru (lider Nowoczesnej), Przemysław Wipler (KORWiN), Marcelina Zawisza (Partia Razem), Stanisław Tyszka (ekspert Centrum Adama Smitha, Ruch Kukiz'15), dr Anna Materska-Sosnowska (UW) i prof. Radosław Markowski (socjolog), którzy skomentują m.in. dzisiejszą debatę pomiędzy Beatą Szydło a Ewą Kopacz.

Fot.: PAP/Jacek Turczyk Fot.: PAP/Jacek Turczyk

21.05

Koniec debaty wyborczej pomiędzy Beatą Szydło a Ewą Kopacz.

REKLAMA

20.59

Czas na finałowe wystąpienia.

20.55

Platforma Obywatelska powinna się rozliczyć z afer z okresu jej rządów - stwierdziła Beata Szydło. Premier Ewa Kopacz zarzuciła jej z kolei, że chce ustanowić "republikę wyznaniową".

Zdaniem Beaty Szydło, afera podsłuchowa świadczy o tym, że państwo polskie nie działa, a o polityce decydują kelnerzy. Premier Ewa Kopacz odpowiedziała, że publicznie przeprosiła za wypowiedzi członków rządu i zapytała, czy Beata Szydło byłaby w stanie przeprosić społeczeństwo za aferę SKOK.

Premier powiedziała, że po 1989 roku udało się w Polsce zbudować demokrację, osiągnąć silną pozycję w Unii Europejskiej, a także piękną infrastrukturę, taką jak autostrady czy Stadion Narodowy. - Przede wszystkim zbudowano też w ludziach poczucie wolności. Najbardziej boję się tego, że ci, którzy dążą do władzy dla władzy, będą chcieli tę wolność zabrać - zaznaczyła.

REKLAMA

Beata Szydło powiedziała, że "Polska to piękny kraj, a jego mieszkańcy chcą godnie żyć". Dodała, że politykę trzeba prowadzić tak, aby wszyscy Polacy mieli równe możliwości rozwoju. - Polska zasługuje na dobre rządzenie, którego teraz nie ma - oświadczyła kandydatka PiS.

Odpowiadając na pytanie, jakich błędów jej partia nie chciałaby powtórzyć, Beata Szydło powiedziała, że za rządów PiS polska gospodarka rozwijała się najlepiej. Dodała, że ma program naprawy Polski, ale aby go zrealizować, potrzebny jest stabilny rząd. Ewa Kopacz powiedziała, że za rządów PiS wybudowano tylko 3 tysiące mieszkań i 80 kilometrów gazociągów przesyłowych. Zarzuciła politykom tej partii, że nie dostrzegają wysokiego wzrostu gospodarczego Polski, a ich program opiera się tylko na kosztownych obietnicach.

Premier zapytała Beatę Szydło, jaki jest jej stosunek do praw kobiet. Zarzuciła jej, że PiS jest zwolennikiem wprowadzenia w Polsce republiki wyznaniowej. Kandydatka PiS odpowiedziała, że prawa każdego obywatela są ważne i powinny być szanowane.

Kandydatka PiS zapytała z kolei, czy Ewa Kopacz poprze projekt ustawy o obligatoryjnym rozpatrywaniu przez Sejm obywatelskich projektów ustaw. Premier odpowiedziała, że nad tym projektem będzie można pracować w nowej kadencji parlamentu. Ewa Kopacz zapytała Beatę Szydło, dlaczego jest przeciwko posyłaniu 6-latków do szkoły.

REKLAMA

20.42

Ostatnia partia pytań: ustrój państwa i polityka.

20.40

- Wszyscy powinni mówić jednym głosem w sprawach polityki zagranicznej - mówi Beata Szydło. - Nie ma silnej Polski bez silnej Europy - odpowiada premier Ewa Kopacz.

Beata Szydło podkreśliła, że Polska powinna budować silną pozycję w regionie i w strukturach europejskich. Dodała, że prezydent i rząd powinni działać wspólnie w dziedzinie polityki zagranicznej i obronności.

Premier Ewa Kopacz powiedziała z kolei, że bezpieczeństwo Polski opiera się przede wszystkim na silnej armii. Przypomniała, że na obronność wydajemy 2 procent PKB. Premier dodała, że polityka wobec Rosji powinna się opierać na solidarności państw Europy środkowej. Przypomniała, że Polska pierwsza zaprotestowała przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainie. Premier powiedziała, że Polska ma silną pozycję w Unii Europejskiej. Podkreśliła, że nasz kraj jest za udzieleniem pomocy uchodźcom, ale nie zgodzi się na ustanowienie stałego mechanizmu ich przyjmowania. Ewa Kopacz przypomniała, że Polsce udało się wprowadzić korzystne rozwiązania dotyczące polityki energetycznej.

REKLAMA

Beata Szydło odpowiedziała, że pozycja naszego kraju w Unii wcale nie jest taka silna. Świadczy o tym, jej zdaniem, decyzja o budowie gazociągu Nordstream II. Kandydatka PiS powiedziała, że powinniśmy brać przykład z takich krajów jak Francja czy Niemcy, które umieją dbać o swoje interesy. Podkreśliła, że aby prowadzić mądrą politykę zagraniczną, potrzebna jest zgoda w kraju. Beata Szydło powiedziała,że chcemy współpracować gospodarczo z Rosją, ale zdajemy sobie sprawę, że jest to przeciwnik.

Ewa Kopacz, mówiąc o współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą, zauważyła, że umie on rozmawiać tylko ze swoim obozem politycznym. Kopacz powiedziała, że jeśli będzie to zależało od Platformy Obywatelskiej, to Polska nie zgodzi się na budowę gazociągu Nordstream II.

Premier zapytała Beatę Szydło, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński miał rację, mówiąc o zagrożeniu epidemiologicznym powodowanym przez uchodźców. Szydło uchyliła się od odpowiedzi mówiąc, że sprawy partyjne nie interesują Polaków. Zapytała natomiast Ewę Kopacz o wprowadzenie podatku, który miałby sfinansować utrzymanie imigrantów w Europie. Premier odpowiedziała, że Szydło została źle przygotowana do debaty. Polska otrzyma bowiem w przeliczeniu 6 lub 10 tysięcy złotych na każdego imigranta.

20.22

Kolejny zestaw pytań: polityka zagraniczna i obronność.

REKLAMA

20.15

Beata Szydło zapowiedziała, że będzie współpracować z prezydentem Andrzejem Dudą. W debacie telewizyjnej podkreśliła, że Polsce jest potrzebna współpraca rządu, prezydenta i parlamentu.

Odpowiadając na pytanie, czy poprze projekt Prawa i Sprawiedliwości, dotyczący wprowadzenia stawki godzinowej w wysokości 12 złotych, premier Ewa Kopacz powiedziała, że obejmuje on tylko tak zwane "umowy śmieciowe". Tymczasem projekt Platformy Obywatelskiej objąłby wszystkie formy zatrudnienia. Premier dodała, że pracownikom potrzebny jest jednolity kontrakt, który zastąpi istniejące dziś różne formy umów o pracę.

20.10

Beata Szydło deklaruje, że ma przygotowane projekty ustaw, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego Polski. Dotyczą one między innymi systemu podatkowego. W debacie z premier Ewą Kopacz kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na szefową rządu podkreśliła, że za rządów jej partii Polska rozwijała się najszybciej po 1989 roku.

Ewa Kopacz mówiła z kolei, że Platforma Obywatelska chce prowadzić jednolity, prosty podatek i powszechny kontrakt, który zastąpi różne typy umów o pracę. Dzięki tym rozwiązaniom w kieszeniach Polaków ma zostać 10 miliardów złotych. Odpowiadając na pytanie, co powiedziałaby ludziom chcącym wyjechać z kraju, premier powiedziała, że oferuje cztery lata spokoju i wyższe zarobki. Kopacz dodała, że za rządów PiS wyjechało z Polski 2 miliony 200 tysięcy osób. Beata Szydło odpowiedziała, że tylko w ubiegłym roku wyjechało ponad 170 tysięcy ludzi.

REKLAMA

Dodała, że ma program tworzenia nowych miejsc pracy, pomocy dla rodzin z dziećmi i budowy mieszkań. Podkreśliła, że młodzi ludzie nie będą wyjeżdżać, jeśli będą mieć pracę i perspektywę dobrych zarobków. Szydło dodała, że istniejące środki powinny być wydawane lepiej niż obecnie. Nie można na przykład powierzać budowy dróg firmom zagranicznym, a nie polskim, ani rozpoczynać inwestycji, które nie są kończone. Premier Kopacz odpowiedziała, że obietnice PiS są nieodpowiedzialne i prowadzą do powstania "dziury budżetowej". Zaznaczyła, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział już zwiększenie deficytu budżetowego.

20.03

Przed nami pierwszy blok pytań: sprawy gospodarcze i społeczne.

20.00

Rozpoczęła się telewizyjna debata pomiędzy premier Ewą Kopacz a kandydatką PiS na szefa rządu Beatą Szydło. Rozmowa będzie podzielona na trzy bloki tematyczne: sprawy gospodarcze i społeczne, polityka zagraniczna i obronność oraz ustrój państwa i polityka. Na koniec finałowe wystąpienia.

Zapraszamy do słuchania relacji w radiowej Jedynce oraz PR24.

19.40

Premier Ewa Kopacz i kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera Beata Szydło są już w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. O godz. 20.00 rozpocznie się tam debata przedwyborcza.

REKLAMA

Przed wejściem do gmachu zebrało się kilkudziesięciu zwolenników i przeciwników obydwu pań z flagami państwowymi i transparentami. Skandowano "Ewa Kopacz!" i "Beata!". Ewie Kopacz towarzyszyli marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, szef gabinetu politycznego pani premier Marcin Kierwiński i rzecznik rządu Cezary Tomczyk.

19.25

Ewa Kopacz weźmie udział we wtorkowej debacie liderów wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych - ustaliła nieoficjalnie IAR.

18.55

Prezes PSL Janusz Piechociński, liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka oraz lider Nowoczesnej Ryszard Petru ponownie skrytykowali fakt, że odbędzie się osobna debata premier Ewy Kopacz (PO) i wiceprezes PiS Beaty Szydło. To manipulacja i lekceważenie wyborców - ocenili.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

18.50

Jarosław Kaczyński zapowiedział w Bielsku-Białej walkę o godność i pewność siebie Polaków. Spotkanie z wyborcami zakończyło się drobnym incydentem, gdy kilka osób wtargnęło na mównicę i próbowało zadać pytania prezesowi PiS.

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia w Bielsku-Białej (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

18.00

Studio TVP na dwie godziny przed rozpoczęciem debaty "Beata Szydło - Ewa Kopacz. Rozmowy o Polsce":

Fot.: PAP/Jacek Turczyk Fot.: PAP/Jacek Turczyk

17.25

Przewodniczący SLD Leszek Miller uważa, że wieczorna debata telewizyjna między premier Ewą Kopacz (PO) a kandydatką na szefa rządu z ramienia PiS Beatą Szydło nie będzie miała wielkiego znaczenia dla elektoratów obu partii.

- Debata ta może mieć jednak znaczenie dla wszystkich wahających się i dla elektoratów innych partii politycznych. Jeśli tak, to mam nadzieję, że największą korzyść z tej debaty osiągnie Zjednoczona Lewica - powiedział na konferencji prasowej w Gdyni lider SLD.

REKLAMA

17.00

Najlepiej sytuację w kraju i własną postrzegają zwolennicy Nowoczesnej Ryszarda Petru, największym poziomem pesymizmu wyróżniają się potencjalni wyborcy komitetu Kukiz'15 - wynika z badania CBOS, który porównał elektoraty partii pod względem wybranych cech i nastawienia psychicznego.

16.40

- Wierzę w to, że premier Kopacz wypadnie w debacie bardzo dobrze, jest świetnie przygotowana, liczę bardzo na to, że debata będzie merytoryczna i że wielu Polakom da podstawę do decyzji w najbliższą niedzielę - powiedział wicepremier Tomasz Siemoniak.

- Debaty to esencja demokracji, tu mogą się dwie różne wizje Polski zetrzeć, i bardzo wierzę w to, że większość Polaków wybierze tę wizję, którą przedstawia Platforma Obywatelska i pani Ewa Kopacz - podkreślił minister obrony, który w poniedziałek oglądał manewry Dragon-15 na poligonie pod Orzyszem (woj. warmińsko-mazurskie).

16.19

- Zjednoczona Lewica jest oburzona planowaną na poniedziałkowy wieczór debatą premier Ewy Kopacz i kandydatki na premiera wiceprezes PiS Beaty Szydło - powiedziała liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka. - PiS i PO próbują zbudować duopol - dodała.

REKLAMA

Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka (w środku) podczas konferencji prasowej przed pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot.: PAP/Tytus Żmijewski Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka (w środku) podczas konferencji prasowej przed pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot.: PAP/Tytus Żmijewski

15.45

Partia KORWiN sprzeciwia się dzisiejszej debacie premier Ewy Kopacz z kandydatką na to stanowisko z ramienia PiS, Beatą Szydło. Politycy ugrupowania uważają, że emitowanie dyskusji w telewizji publicznej jest niezgodne z prawem. Dlatego przed studiem, w którym odbędzie się debata, rozbili symbolicznie trzy telewizory z logiem TVP.

15.25

- System informatyczny, wspierający pracę komisji wyborczych, przeszedł testy i zostanie użyty podczas niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu - poinformowała Maria Kołtunowska z biura prasowego Państwowej Komisji Wyborczej.

W piątek - po przeprowadzeniu dwudniowych testów, sprawdzających m.in. wydajność systemu - Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało, że system informatyczny, który ma być wykorzystany w czasie wyborów parlamentarnych, działa poprawnie. Według KBW system zapewnia sprawną obsługę informatyczną wyborów.

15.00

Atutem premier Ewy Kopacz jest jej doświadczenie - przekonują politycy PO przed wieczorną debatą premier z Beatą Szydło. Wiceprezes PiS ma ogromną wiedzę, czego oczekują Polacy, bo spotyka się z nimi od wielu miesięcy - zapewniają sztabowcy PiS.

REKLAMA

Czytaj więcej>>>

14.35

Paweł Kukiz skrytykował debaty wyborcze. Muzyk określił je jako kolejne, telewizyjne show. Wyraził nadzieję, że wyborcy nie uwierzą w wieczorne słowa Ewy Kopacz i Beaty Szydło. Jego zdaniem to będzie schizofreniczne spotkanie, gdzie obie panie będą się licytować na obietnice, które są nie do spełnienia.

Czytaj więcej>>>

Paweł Kukiz zapowiedział jednak, że weźmie udział w planowanej na wtorek telewizyjnej debacie liderów politycznych.

REKLAMA

Posłuchaj
00:21 Paweł Kukiz o debatach wyborczych.mp3 Paweł Kukiz o debacie wyborczej Ewa Kopacz - Beata Szydło (IAR)
Lider komitetu wyborczego wyborców "Kukiz'15" Paweł Kukiz podczas konferencji prasowej nt. "Rola mediów w polityce, debata Szydło-Kopacz". Fot.: PAP/Rafał Guz Lider komitetu wyborczego wyborców "Kukiz'15" Paweł Kukiz podczas konferencji prasowej nt. "Rola mediów w polityce, debata Szydło-Kopacz". Fot.: PAP/Rafał Guz

14.18

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w Nowym Targu, że stolica Podhala musi być połączona dwupasmówką z resztą kraju. Skrytykował rząd za niezrealizowanie tej inwestycji.

- Nie można rozbudowy dróg uzależniać tylko od środków unijnych - podkreślał Jarosław Kaczyński. Jak mówił, trzeba budować taką sieć połączeń drogowych, która będzie rozwiązywała realne problemy społeczne i ekonomiczne. - Droga wiodąca do Zakopanego w obecnym stanie takich problemów nie rozwiązuje - dodał polityk.

14.15

- To nieprawda, że wybór jest tylko między PO i PiS, te partie nie zaproponują już nic nowego - mówił lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który w Pałacu Prymasowskim w Warszawie otworzył symboliczne "Muzeum Jałowego Sporu".

14.00

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest tak pewny, że zdobędzie władzę absolutną, iż nie cofa się przed poparciem kontrowersyjnych osób, m.in. Grzegorza Biereckiego, którego kilka miesięcy temu zawiesił w prawach członkach klubu PiS - twierdzi rzeczniczka sztabu PO Joanna Mucha.

REKLAMA

13.40

Politolodzy oceniają, że wieczorna debata telewizyjna nie przyniesie przełomu. Amerykanista dr Jan Misiuna uważa, że w debacie przynajmniej teoretycznie łatwiejsze zadanie ma kandydatka PiS.

- Ewa Kopacz będzie się musiała bronić, a Beata Szydło wystarczy, że nie popełni żadnego większego błędu i już będzie dobrze - twierdzi Jan Misiuna.

13.19

Grzegorz Schetyna uważa, że szkoda głosów na ugrupowania, które wydają się racjonalne, ale nie wejdą do Sejmu. Minister spraw zagranicznych powiedział, że lepiej poprzeć dużą partię, jaką jest Platforma Obywatelska.

Czytaj więcej>>>

REKLAMA

Źródło: TVN24/x-news

12.56

Janusza Palikot ze Zjednoczonej Lewicy uważa, że debata Ewy Kopacz i Beaty Szydło jest nielegalnym finansowaniem komitetów PO i PiS przez stacje telewizyjne. Zapowiada złożenie wniosku do sądu w tej sprawie. - Domagamy się debat Szydło z liderami wszystkich komitetów - dodał.

12.38

Na stronie www.mamprawowiedziec.pl wyborcy mogą dowiedzieć się, w którym z lokali wyborczych mogą zagłosować w wyborach parlamentarnych oraz zapoznać się z informacjami o startujących kandydatach i ich poglądach.

12.02

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński: warto wzmacniać potencjał polskich firm rodzinnych. Szef PSL podczas wizyty w rodzinnej firmie PPH Waflex w Radzyminie.

REKLAMA

fot. PAP/Leszek Szymański fot. PAP/Leszek Szymański

11.46

Beata Szydło weźmie udział we wtorkowej debacie - dowiedziała się IAR. Wiceprezes PiS będzie debatować wraz z przedstawicielami siedmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś wieczorem odbędzie się za to debata pomiędzy Beatą Szydło a Ewą Kopacz.

11.29

Jarosław Kaczyński w Krościenku nad Dunajcem (województwo małopolskie) złożył kwiaty pod krzyżem upamiętniającym uprowadzenie i zabojstwo ks. Jerzego Popieluszki w 31 rocznicę tego wydarzenia.

REKLAMA

10.13

Córki Pawła Kukiza Julia, Pola i Hania nagrały spot, w którym przekonują do głosowania na swojego tatę.

9.46

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zadeklarowała, że jest przeciwniczką powyborczej koalicji "wszyscy przeciwko komuś". W jej opinii bez względu na ich wynik wyborów, PO będzie wzmocniona.

9.43

Paweł Kukiz o Jarosławie Kaczyńskim dla "Faktu": to na pewno człowiek konsekwentny i nie do kupienia, a to w dzisiejszych czasach ogromny atut. Chyba nie ma zbyt wielu przyjaciół. Odnoszę wrażenie, że otoczony jest koniunkturalistami, którzy bez skrupułów, dla własnych korzyści, wykorzystują jego samotność. Był bardzo mocno związany z rodziną, z matką, z bratem, i nagle został sam. Musi być naprawdę silnym człowiekiem, skoro to wszystko wytrzymuje. Mam wrażenie, że to dobry człowiek.

9.32

"Rzeczpospolita" opublikowała sondaż, z którego wynika, że poparcie dla PiS wzrosło do 36 % (+2), PO spadło do 22 (-2). Lewica może liczyć na 11% (+1), na Nowoczesną, PSL i Kukiza chce głosować po 6% badanych. Korwin pomimo wzrostu o 1 punkt procentowy znajduje się z 4% nadal pod progiem.

REKLAMA

9.10

Protest partii KORWiN przed budynkiem TVP. Uczestnicy nie zgadzają się ze zorganizowaniem przez TVP debaty publicznej, w której wezmą udział przedstawicielki tylko dwóch partii - PO i PiS.

8.35

Jednomandatowe okręgi wyborcze są najprostszym i najbardziej czytelnym systemem dla wyborców - mówił poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak w radiowej Jedynce. Dlatego Platforma Obywatelska poświęca im dużo miejsca w swoim programie wyborczym - dodał.

Czytaj więcej >>>

8.30

Partii Razem nie podoba się formuła debaty wyborczej w której zmierzą się Beata Szydło i Ewa Kopacz. - Chcielibyśmy usłyszeć wyjaśnienia dlaczego w tej debacie nie uczestniczą wszystkie komitety na równych prawach - mówiła w Trójce Magdalena Malińska z partii Razem.

REKLAMA

7.56

Ryszard Petru, lider Nowoczesnej otworzy "Muzeum Jałowego Sporu".

7.41

PSL interesuje wynik dwucyfrowy, będziemy mieli wtedy siłę, by zakończyć świętą wojnę PO-PiS - mówił w "Sygnałach dnia", wicepremier Janusz Piechociński. Według szefa PSL jego partia w sondażach telefonicznych jest znacząco niedoszacowana.

Janusz Piechociński: ten układ polityczny się wyczerpał>>>

7.39

Ewa Kopacz ma niewątpliwą przewagę nad panią poseł Szydło, ponieważ kieruje rządem. Nie wyobrażam sobie jakiegoś specjalnego przygotowania, powiedziałabym, że jest w kursie - stwierdziła Julia Pitera. - Współpracownicy pani premier mówili, że wygra tę debatę, w cudzysłowie przyjdzie i pozamiata. Zobaczymy - ripostował Marcin Mastalerek, rzecznik sztabu kampanii wyborczej PiS.

REKLAMA

Źródło: TVN24/x-news

7.30

Politolog z Uniwersytetu Śląskiego doktor Tomasz Słupik uważa, że debata w żaden sposób nie pomoże Platformie Obywatelskiej, która w ostatnich miesiącach traciła poparcie wyborców. - Różnica w poparciu jest tak duża, że nawet, jeśli Ewa Kopacz wygra debatę, to jest w stanie odrobić 2-3 punkty do PiS. To nie będzie przesądzająca debata o wyniku wyborów - powiedział.

6.50

Sztab wyborczy Pawła Kukiza zaprasza na konferencję pod tytułem "Rola mediów w polityce, debata Szydło-Kopacz".

6.45

Prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński przedstawi program PSL dla przedsiębiorców, a Przemysław Wipler, lider katowickiej listy partii KORWiN program naprawy górnictwa.

REKLAMA

6.32

Prezes PiS Jarosława Kaczyńskiego odwiedzi województwo małopolskie. Z kolei liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka wybiera się autobusem Zjednoczonej Lewicy na Kujawy i Pomorze.

6.20

O godzinie 20 odbędzie się telewizyjna debata pomiędzy premier Ewą Kopacz a kandydatką PiS na szefa rządu Beatą Szydło. Rozmowa ma być podzielona na trzy bloki tematyczne: sprawy gospodarcze i społeczne, polityka zagraniczna i obronność oraz ustrój państwa i polityka. W dyskusji przewidziana będzie możliwość interakcji, czyli zadawania pytań i odnoszenia się do wypowiedzi. Na koniec Ewa Kopacz i Beata Szydło mają wygłosić swobodne podsumowanie. Rozmowa o Polsce". Będzie transmitowany przez TVP Info i TVP1, a także TVN24 i Polsat News. 

Czytaj więcej >>>

IAR/PAP, to, mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej