Prezes PiS aktywny na Mazowszu. "Warszawa osobnym województwem"

Dzisiaj głos za zmianą to głos za Prawem i Sprawiedliwością - przekonywał podczas konwencji w Siedlcach, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że tylko jego partia jest szansą na rządy bez walki z opozycją, przy współpracy z prezydentem, z planem na Polskę. Wcześniej prezes wystąpił na konwencji w stolicy oraz w Radomiu.

2015-10-22, 21:55

Prezes PiS aktywny na Mazowszu. "Warszawa osobnym województwem"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia na konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Radomiu. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński o obronie interesów rolników (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Mamy drużynę do rządu i do parlamentu, naprawdę mocną merytorycznie, moralnie, naprawdę silną - mówił Kaczyński. Prezes PiS przekonywał, że obecnie najważniejsza jest zmiana sytuacji w Polsce, sytuacji - jak ocenił - "która jest od lat i powoduje, że nasza energia nie jest wykorzystywana, a wiele bolączek nie jest rozwiązanych".

- Mamy ludzi, którzy mogą tworzyć bardzo silną frakcję parlamentarną - podkreślił dodając, że bardzo ważne jest to, by osiągnęła ona większość w Sejmie - "bo wtedy może być skuteczna". Dodał, że jeśli tak się stanie, historycy będą opisywać 25 października 2015 r. "jako początek" dobrego czasu dla Polski.

- Dzisiaj głos za zmianą to jest głos za Prawem i Sprawiedliwością. Głos na każdą inną partię to jest głos na tak czy inaczej rozumianą kontynuację - mówił. Dodał, że PiS daje gwarancję rządu z silnym zapleczem parlamentarnym, bardzo dobrą współpracą z prezydentem; rządu, który z nikim nie będzie walczył i "ma plan na Polskę".

REKLAMA

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński: dziś głos za zmianą, to jest głos za Prawem i Sprawiedliwością (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

 

Pochwała kandydatów

Podczas konwencji w Siedlcach mieszkańcy mogli spotkać się z kandydatami na posłów i senatorów w zbliżających się wyborach parlamentarnych. "Jedynką" na siedlecko-ostrołęckiej liście jest Marek Zagórski - wiceprzewodniczący Polska Razem Zjednoczona Prawica; w spotkaniu wzięli też udział inni kandydaci do Sejmu m.in. Krzysztof Tchórzewski, Arkadiusz Czartoryski, Henryk Kowalczyk i Krystyna Pawłowicz (która wystartuje z numerem pięć). Zaprezentowali się kandydaci do Senatu - senatorzy Maria Koc i Waldemar Kraska.

Odnosząc się m.in. do Pawłowicz, Kaczyński podkreślił, że ma ona zdecydowane poglądy, "język ostry jak brzytwa" i "po prostu musi znaleźć się w parlamencie".

Reforma sądownictwa

Mówiąc o programie PiS zaznaczył, że jego partia proponuje istotne zmiany m.in. wielką zmianę systemu sądownictwa. Dodał, że w tej chwili system sądownictwa nie zapewnia niczego - ani przestrzegania praw ludzi, ani skutecznej walki z przestępczością. - Dlaczego prawa korporacji sędziowskich czy prawniczych są święte? Próbuje nam się wmawiać, że interes mniejszości jest interesem Polski i Polaków; to jest kłamstwo, z tym nie możemy się zgadzać, trzeba powiedzieć nie - mówił.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezes PiS o podatku katastralnym (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Wydzielić Warszawę

Wśród kolejnych priorytetów PiS wymienił m.in. wyrównywanie szans jeśli chodzi o regiony Polski. Zapowiedział, że w kilku miejscach, w tym na Mazowszu, konieczne będą zmiany jeśli chodzi o podział na województwa. Podkreślił, że Warszawa i jej okolice powinny być jednym województwem; z kolei m.in. Siedlce, Ostrołęka, Ciechanów - powinny wejść w skład kolejnego województwa. Zaznaczył, że trzeba zrezygnować z "szaleńczych koncepcji rozwoju opartych o metropolię".

Mówił, że najuboższe regiony w Polsce są 10 razy biedniejsze niż te najbogatsze. W ocenie Jarosława Kaczyńskiego, wieś to wielkie wyzwanie społeczne. Przy okazji prezes PiS skrytykował PSL. Stwierdził, że tylko jego ugrupowanie upomina się o wieś. Były premier mówił, że w 2006 roku jego rząd wydał 500 milionów złotych na pomoc rolnikom, których dotknęła susza. W tym roku - tłumaczył prezes PiS - rząd przeznaczył 450 milionów złotych, mimo większych strat.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

kacz 1200.jpg
Jarosław Kaczyński: czas myśleć o tym, co po zwycięstwie

Zapowiedział też, że jego partia będzie dążyć do zmniejszania różnic społecznych, które bardzo narosły. - Nie mogą przybierać tak ogromnych rozmiarów jak teraz. Musi być polityka prorodzinna, bez dzieci nie będziemy się rozwijać, bez taniego systemu mieszkaniowego nie mamy szans - wskazał. Zaznaczył, że państwo musi "przejąć część kosztów związanych z utrzymaniem dzieci". - To będą różne przedsięwzięcia związane z tym, żeby posiadanie dzieci było łatwiejsze - powiedział.

W obronie Kościoła

Kolejnym priorytetami, które wymienił były: polityka historyczna i współpraca z Kościołem. Zaznaczył, że politykę historyczną trzeba budować, co pokazują przykłady innych krajów. - Niemcy doprowadzili już do tego, że prawie nie są winni II wojny światowej. My jesteśmy winni, nas się oskarża o współudział - mówił, zarzucając obecnej koalicji, że na to pozwala.
Podkreślił, że Polska jest krajem świeckim, ale opartym o współpracę z Kościołem. Dodał, że Kościoła trzeba bronić m.in. przed "prostackim antyklerykalizmem". - Nie ma zgody na atak na rodzinę, na różnego rodzaju dziwactwa, które napływają z Zachodu. Polska musi być ostoją wolności (…). Tej wolności, polskiej wolności będziemy bronić - podkreślił.

REKLAMA

Uczestnicy spotkania apelowali do prezesa PiS m.in. o środki finansowe dla małych uczelni; wypowiadali się też rolnicy podkreślając swoją trudną sytuację związaną m.in. z suszą, czy przepisami dotyczącymi zakazu uboju rytualnego. Marcin Wiśniewski z Ruchu Aptekarzy Polskich, apelował z kolei o wspieranie polskich aptek.

Odezwa do patriotów

Wcześniej w Radomiu Jarosław Kaczyński przekonywał, że nawet jeśli ktoś nie podziela wszystkich idei jego partii, to "jeśli jest patriotą", powinien głosować na PiS.

Powiązany Artykuł

SEJM-1200.jpg
Wybory parlamentarne

Jak mówił w tej chwili jego ugrupowanie apeluje do Polaków o "racjonalną decyzję" podczas wyborów, która ma doprowadzić do "rzeczywistej zmiany", a nie - jak zwrócił uwagę - do "chaosu". - Do chaosu prowadzi poparcie różnego rodzaju małych ugrupowań, które tylko i wyłącznie ten chaos będą wprowadzały - wyjaśnił. Zdaniem prezesa PiS nie "mają one społeczeństwu niczego do zaproponowania", a jeśli już to tylko "kontynuację tego, co jest - w jeszcze gorszej formie". - Dlatego ten nasz apel musi być tak mocny, tak zdecydowany, bo to jest głosowanie dla Polski. Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość jest głosowaniem dla Polski - apelował Kaczyński.

REKLAMA

PiS ma plan, jak wprowadzić dobrą zmianę - przekonywał Kaczyński. - Projekt całościowy, projekt, który będzie obejmował najróżniejsze działania nawzajem się umacniające, nawzajem się uzupełniające - dodał. Jak tłumaczył obecny rząd nie ma "żadnego projektu, żadnego planu", bo prowadzi "politykę transakcyjną", czyli - jak wyjaśnił - taką, która sprowadza się do "zawierania różnego rodzaju układów z mocnymi grupami". - Celem jest władza dla władzy i korzyści z władzy płynących - stwierdził lider PiS.

Konkretne propozycje

Kaczyński przypomniał też zapowiedzi, z którymi do wyborów idzie PiS, m.in. 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, 15 proc. podatku CIT dla małych przedsiębiorców czy posyłanie sześciolatków do szkół za zgodą rodziców. - To są te propozycje, które chcemy zrealizować bardzo szybko i wbrew różnego rodzaju opowieściom, one są całkowicie możliwe do przeprowadzenia - zapewnił prezes PiS. - To, co my proponujemy, jest wyliczone - przekonywał Kaczyński. Jak tłumaczył "one mają pomóc rozwiązywać problemy społeczne, problemy biedy, problemy rodzinne". - Jednocześnie mają zapewnić naszej władzy wiarygodność, bo dzisiaj wiarygodność jest rzeczą podstawową - podkreślił.

Kaczyński wspomniał o potrzebie reindustrializacji kraju i stworzeniu tzw. doliny przemysłu zbrojeniowego, z Radomiem na czele. - My nie pozwolimy na to, by te sumy, te 132 mld zł, a to być może jest suma za mała, które mają być przeznaczone na przezbrojenie armii, były wydawane w ogromnej większości poza Polską. To musi być okazja do odbudowy polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział prezes PiS.

Również w Radomiu lider PiS podkreślał potrzebę naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości.

REKLAMA

Kontrakt dla Radomia

Lider PiS apelował do zebranych w Radomiu do głosowania na kandydatów tej partii do parlamentu. - Na pierwszym miejscu listy w okręgu radomskim jest człowiek, który przez dziesięciolecie już potwierdza swoje przywiązanie, takie prawdziwe, twarde przywiązanie do tych idei, tych koncepcji, które głosimy – mówił o Marku Suskim Kaczyński. Według prezesa PiS, Suski pierwsze miejsce na liście wypracował twardą pracą, postawą bez żadnych momentów wahania. - Tacy ludzie są nam potrzebni, a nie tacy którzy: raz tu raz tam – powiedział lider PiS. - Chociaż i tacy mogą się nawrócić – zaznaczył z uśmiechem prezes PiS.

Na koniec swej wizyty w Radomiu Jarosław Kaczyński podpisał się pod "Kontraktem dla Radomia i Ziemi Radomskiej". Kontrakt przewiduje m.in. modernizację linii kolejowej z Radomia do Warszawy, budowę z drogi ekspresowej nr 12 z Radomia do Piotrkowa Trybunalskiego i wydzielenie stolicy z Mazowsza.

IAR/PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej