Wybory parlamentarne 2015. PKW: do Sejmu wejdzie pięć ugrupowań: PiS, PO, Kukiz’15, Nowoczesna i PSL. Trwa ogłaszanie oficjalnych wyników
PiS wygrywa wybory do Sejmu - podała PKW, Do Sejmu weszły też, PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa również w Senacie - wynika z danych okręgowych komisji wyborczych.
2015-10-27, 15:06
Posłuchaj
Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej (Jedynka)
Dodaj do playlisty
Późnym wieczorem PKW podało, że w wyborach do Sejmu PiS otrzymało 37,58 proc., PO - 24,09 proc., Kukiz'15 - 8,81 proc., Nowoczesna - 7,60 proc. a PSL - 5,13 proc. Zjednoczona Lewica z 7,55 proc. głosów, jako koalicja, Partia Razem z 3,62 proc. i KORWiN z 4,76 proc. znalazły się poniżej progu wyborczego. W podziale mandatów będą uczestniczyły również Mniejszość Niemiecka i komitet Zjednoczeni dla Śląska.
We wtorek PKW otrzyma papierowe protokoły i ma podać ostateczne wyniki wyborów do Sejmu (w tym podział mandatów) i do Senatu.
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne w większości województw, podczas gdy PO zwyciężyła w dwóch: pomorskim i zachodniopomorskim. PiS wygrało w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, łódzkim, śląskim, warmińsko-mazurskim.
W Wielkopolsce podzielonej na cztery okręgi jest remis: w dwóch okręgach wygrało PiS (Kalisz i Konin), w dwóch - PO (Poznań i Piła).
REKLAMA
Z danych z komisji okręgowych wynika, że PiS będzie miał większość głosów w stuosobowym Senacie. Do tej izby wejdą m.in. dotychczasowy wicemarszałek Stanisław Karczewski i historyk Jan Żaryn z PiS, a z PO marszałek Bogdan Borusewicz. Mandatu senatora nie zdobyli m.in. Waldemar Pawlak i Roman Giertych.
Kto wejdzie do nowego rządu?
Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że będzie działał zgodnie z zapisami konstytucji i ustaw oraz obyczajem parlamentarnym. Przypomniał, że do tej pory to ugrupowanie, które wygrało wybory, wskazywało kandydata na premiera.
W PiS decyzje o składzie rządu zapadną po ogłoszeniu oficjalnych wyników. Według nieoficjalnych informacji koordynatorem służb specjalnych ma zostać były szef CBA Mariusz Kamiński. Wśród nazwisk ministrów wymienia się: Piotra Naimskiego (nowy resort energetyki), Andrzeja Adamczyka (infrastruktura) i Marka Gróbarczyka (gospodarka morska), a jak wcześniej zapowiadano szefem MON ma zostać Jarosław Gowin, lider Polski Razem.
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
W partii trwa dyskusja m.in. o ministrze spraw zagranicznych, ministrze sprawiedliwości i szefie mającego powstać resortu gospodarki i rozwoju. Po ogłoszeniu wyników zbierze się wąskie kierownictwo partii, a potem najprawdopodobniej komitet polityczny PiS. Zdecydować mają ustalenia prezesa Jarosława Kaczyńskiego z kandydatką na premiera Beatą Szydło.
Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek potwierdziła, że szefem nowego rządu będzie Beata Szydło. W jej ocenie nowy rząd na pewno wprowadzi poprawki do projektu budżetu państwa na 2016 r., bo napisanie nowego przed końcem roku może być trudne.
Zmiany w PO?
Zarząd PO omówi we wtorek wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych i podsumuje kampanię wyborczą. Politycy PO, z którymi rozmawiała w poniedziałek PAP, przyznawali, że wynik wyborczy jest porażką. Rozważanie zmian w PO za przedwczesne uznał wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak, według którego na większym poparciu dla PiS zaważyła "wielka potrzeba zmiany". Jego zdaniem Ewa Kopacz powinna nadal stać na czele PO; choć nie wykluczył kandydowania na szefa partii, gdyby Kopacz zrzekła się przywództwa.
Paweł Kukiz nie wierzy, że Sejm przetrwa cztery lata, bo spełnienie obietnic wyborczych - jak mówił - "graniczyłoby z cudem".
REKLAMA
Po wyborach na rynkach finansowych zmiany notowań indeksów giełdowych były niewielkie. W ciągu dnia nie zmienił się kurs złotego wobec walut. Niektórzy analitycy, komentując w poniedziałek rano sytuację na rynkach zwracali uwagę, że PiS uzyskał stabilną większość, a rynki najbardziej obawiają się niestabilności.
Powiązany Artykuł
Wybory parlamentarne
Za ponad 50-procentową frekwencję w wyborach odpowiadają nowi gracze polityczni, którzy przyciągnęli ludzi do lokali wyborczych - oceniają eksperci. Politolog Piotr Trudnowski ocenił, że więcej osób poczuło, że ma na kogo zagłosować, bo pojawiła się więcej niż jedna nowa propozycja alternatywna dla PiS-u i Platformy.
Według Michała Klonowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego PiS będzie dążyć do samodzielnych rządów, mimo że ma obecnie największą zdolność koalicyjną w historii, a jego najbardziej naturalnym koalicjantem byłby ruch Kukiz'15.
Zdaniem Rolanda Freudensteina, eksperta z Martens Centre w Brukseli, po zmianie rządu w Polsce można spodziewać się innego stylu w polityce europejskiej, ale niekoniecznie innej jej treści. Będzie więcej domagania się, a mniej dyplomacji - ocenił.
REKLAMA
PAP/IAR/aj/pp
REKLAMA