Europol i FBI ostrzegają przed atakami Państwa Islamskiego
Zamachy terrorystyczne w Paryżu były deklaracją dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), że chcą rozszerzyć swój terror na Europę - powiedział szef Europolu Rob Wainwright, dodając, że na Starym Kontynencie jest bardzo poważne zagrożenie atakami. Z kolei FBI ostrzegło włoskie służby specjalne.
2015-11-19, 13:58
Posłuchaj
Ostrzeżenie dla Włoch. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
Dodaj do playlisty
Jak ocenił szef policyjnej agencji UE podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim, zamachy w Paryżu były podobne do ataków w Bombaju z 2008 roku, kiedy strzelaniny połączono z samobójczymi atakami bombowymi.
- Walczymy z bardzo poważną, dobrze zaopatrzoną i zdeterminowaną międzynarodową organizacją terrorystyczną, które obecnie działa na ulicach Europy. To największe zagrożenie terrorystyczne w Europie od 10 lat - zaalarmował szef Europolu Wainwright.
13 listopada w Paryżu dżihadyści z IS przeprowadzili serię ataków, w wyniku których zginęło co najmniej 129 osób, a ponad 350 zostało rannych.
Ostrzeżenia dla Włoch
Nie nagłaśniamy ani nie lekceważymy: tak rząd Włoch zareagował na ostrzeżenie, jakie amerykańskie FBI skierowało do włoskich służb specjalnych.
REKLAMA
Zwrócono uwagę na szczególne zagrożenie Watykanu oraz katedry i teatru operowego La Scala w Mediolanie.
Jednocześnie na stronie internetowej amerykańskiej ambasady w Rzymie radzi się turystom ze Stanów Zjednoczonych, by trzymali się z daleka od kościołów i większych zgromadzeń, tak w Rzymie i Mediolanie, jak również w Neapolu i Turynie. Władze włoskie przyjęły to do wiadomości, dodając, że podobne sygnały nadchodzą od wywiadów innych krajów.
A ostrzeżenie skierowane do turystów nie oznacza, że odradza im się przyjazdu do Włoch - podkreślił minister spraw zagranicznych Paolo Gentiloni. Bierzemy poważnie takie sygnały - oświadczył szef dyplomacji - i dodał, że bez tego we Włoszech jest stan alarmu, jak chyba we wszystkich krajach na naszym kontynencie.
Prefekt Rzymu Franco Gabrielli ujawnił, iż obawia się ataku terrorystów z powietrza, z wykorzystaniem dronów, i zapewnił o gotowości ich zestrzelenia.
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
Źródło: CNN Newsource/x-news
REKLAMA
REKLAMA