Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Wpłynęło zawiadomienie do prokuratury

Do warszawskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta.

2015-11-26, 19:49

Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Wpłynęło zawiadomienie do prokuratury
Prezydenta chroni immunitet. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Rzecznik prokuratury okręgowej Przemysław Nowak: zawiadomienie wpłynęło od osoby prywatnej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Chodzi o sprawę ułaskawienia byłego szefa CBA i decyzję w sprawie sędziów Trybunału Konstytucyjnego - mówi rzecznik prokuratury okręgowej Przemysław Nowak. Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego skazanego nieprawomocnym wyrokiem na trzy lata więzienia. Nie przyjął też ślubowania od pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których wybrał poprzedni Sejm.

Przemysław Nowak zapowiedział, że prokurator rozpozna zawiadomienie w tej sprawie, kierując się obowiązującymi przepisami - "ze szczególnym uwzględnieniem" tych o immunitecie przysługującym prezydentowi. Dodał, że zawiadomienie złożyła osoba prywatna.

Prezydenta chroni immunitet i żadne postępowanie przeciwko niemu nie może się toczyć. - Prezydent za popełnienie przestępstwa może odpowiadać tylko przed Trybunałem Stanu - powiedział prokurator.

Zdaniem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego trudno traktować jako przestępstwo pospolite skorzystanie ze swojego uprawnienia przez prezydenta, który jest organem konstytucyjnym. - Prezydent, gdyby pojawiło się podejrzenie o złamanie konstytucji, mógłby odpowiadać przed Trybunałem Stanu, a takie zawiadomienie do prokuratury jest zarazem dziwne, jak i śmieszne - powiedział Zieliński. - To albo jest inspirowane politycznie przez kogoś, albo wynika z nieświadomości prawa i niezrozumienia sytuacji".

REKLAMA

W marcu tego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał nieprawomocnie na kary więzienia czterech byłych szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego (3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. Wszyscy skazani zostali ułaskawieni przez prezydenta.
8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego: trzech w miejsce tych, których kadencja zakończyła się w listopadzie, i dwóch - w miejsce tych, których kadencja kończy się na początku grudnia. Prezydent Duda dotąd nie zaprzysiągł trzech sędziów, co jest konieczne, aby mogli orzekać.

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej