Wizyta premiera Davida Camerona w Polsce. "Wspólna wizja UE"
Andrzej Duda i David Cameron mają jedną wizję Unii Europejskiej - mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Prezydent rozmawiał w Warszawie z premierem Wielkiej Brytanii. Krzysztof Szczerski poinformował, że obaj politycy zgodzili się, iż UE potrzebuje reform. Wcześniej premier Wielkiej Brytanii rozmawiał z premier Beatą Szydło.
2015-12-10, 14:37
Posłuchaj
Krzysztof Szczerski, prezydencki minister: UE powinna być unią równych państw i wolnych narodów (IAR)
Dodaj do playlisty
- Unia Europejska powinna być Unią równych państw i wolnych narodów. (…) Każda reforma, która będzie czyniła z Unii bardziej odpowiadającą potrzebom rozwojowym poszczególnych państw jest dobrą wizją - podkreślił Szczerski.
Sankcje wobec Rosji
Jednym z tematów rozmowy prezydenta Dudy i brytyjskiego premiera Davida Camerona była sytuacja na Ukrainie. Polska i W. Brytania są za przedłużeniem sankcji UE wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie - powiedział Krzysztof Szczerski.
Kryzys na Ukrainie - serwis specjalny >>>
REKLAMA
- Bardzo jasno obaj panowie zgodzili się, że należy przedłużyć sankcje wobec Rosji w związku z kryzysem ukraińskim, że porozumienia mińskie nie są w pełni realizowane - powiedział prezydencki minister.
Źródło: TVN24/x-news
W przyszłym tygodniu planowana jest dwudniowa wizyta prezydenta Polski w Kijowie.
- Prezydent chce na Ukrainie dyskutować o szeregu nowych form współpracy polsko - ukraińskiej, przede wszystkim politycznej, a także w ramach partnerstwa gospodarczego - podkreślił Szczerski.
REKLAMA
Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne przypomniał, że z początkiem 2016 roku wchodzi w życie umowa o wolnym handlu między UE a Ukrainą, która "poszerza pole wzajemnych inwestycji i kontaktów gospodarczych Polski i Ukrainy".
Polsko-ukraińskie kontakty ekonomiczne - zaznaczył Szczerski - muszą uwzględniać od nowego roku nowe uwarunkowania UE-Ukraina.
Kryzys imigracyjny
Krzysztof Szczerski powiedział, że obaj politycy rozmawiali także o kwestiach bezpieczeństwa i geopolityki: sytuacji w Syrii i możliwości rozwiązania kryzysu uchodźców "z wyraźnym położeniem nacisku na to, że kryzys ten należy rozwiązywać przede wszystkim poprzez pomoc ludziom blisko ich domów, tak żeby mieli nadzieję na powrót".
- Przede wszystkim duży nacisk położony powinien być na pomoc humanitarną dla obozów dla uchodźców, dla specjalnych form współpracy także gospodarczej z krajami, które dzisiaj na Bliskim Wschodzie przyjmują uchodźców - powiedział Szczerski.
REKLAMA
Trzeci element polityki bezpieczeństwa, który w czasie spotkania poruszyli Duda i Cameron, to kwestia przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie oraz dwustronnej współpracy wojskowej. - Także tutaj jest zgoda, że szczyt NATO powinien przynieść intensywną i trwałą obecność Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział Szczerski.
Zapowiedział też, że na początku 2016 roku przedstawiony zostanie kalendarz wizyt zagranicznych prezydenta w pierwszym półroczu nowego roku, który aktualnie jest "domykany".
Premier Szydło: Polskę i Wielką Brytanię wiele łączy
Wcześniej premier Wielkiej Brytanii spotkał się z premier Beatą Szydło. Premier Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślała, że Wielka Brytania to ważny partner Polski w relacjach dwustronnych oraz w ramach NATO i UE. Poinformowała, że jej rozmowy z Cameronem dotyczyły propozycji Wielkiej Brytanii dotyczącej reformy UE.
Podkreśliła, że naszemu krajowi zależy, aby Wielka Brytania pozostała członkiem Unii Europejskiej. - Zależy nam również, aby Unia Europejska była coraz mocniejsza - dodała.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![szydło cameron 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/2eb669c1-e6d1-41a0-a815-7d0417e68945.jpg)
Premier Szydło: Polska i Wielka Brytania mają zbieżny punkt widzenia
Beata Szydło zwróciła uwagę, że obydwa kraje wiele łączy. Szczególnie w kwestii wspólnego rynku i więzi transatlantyckich. Różnice w poglądach dotyczą postulatów związanych ze zmianami traktatowymi. Szczególnie tymi, które wiązałyby się z długim procesem ratyfikacji w państwach członkowskich i ryzykiem fiaska reform. - Zgodziliśmy się, że potrzebna jest rozmowa - dodała premier.
Premier Cameron oświadczył, że Wielka Brytania to naturalny partner Polski w UE i NATO. Zadeklarował, że Wielka Brytania chce bronić i rozbudowywać wschodnia flankę NATO.
Cameron powiedział, że miał bardzo dobre rozmowy z premier Szydło, szczególnie jeśli chodzi o współpracę w zakresie obrony i reformy Unii Europejskiej. - Jesteśmy silnymi członkami NATO, oba (nasze) kraje wypełniają cel NATO - wydawania 2 proc. PKB na obronę - podkreślił. Przypomniał, że kolejny szczyt NATO odbędzie się w 2016 roku w Warszawie. Wyraził nadzieję, że będzie tak samo udany jak szczyt NATO w Walii.
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
Kolejny temat rozmów, to - jak mówił Cameron - reforma UE. - Wierzymy, że Europa państw narodowych jest ważna, że siła Unii Europejskiej pochodzi z różnorodności i elastyczności na potrzeby państw członkowskich - przekonywał brytyjski premier. Jak ocenił, parlamenty narodowe powinny odgrywać większą rolę w UE; konieczne jest też - jego zdaniem - ograniczenie biurokracji i dokończenie jednolitego rynku.
- Jeśli chodzi o kwestie najtrudniejsze, dotyczące kwestii socjalnych, będziemy razem szukać rozwiązania. Wspieram zasadę swobodnego przepływu osób (...) chodzi tylko o skalę tych przepływów ludności w ciągu ostatniej dekady w Europie i presję, jaką to powoduje na usługi publiczne. To jest problem z którym musimy sobie poradzić, widzę tutaj wolę polityczną w Polsce i wierzę, że możemy znaleźć wspólne rozwiązanie" - zaznaczył Cameron.
Zadeklarował że chce, aby Wielka Brytania pozostała w zreformowanej Unii Europejskiej.
IAR/PAP, to
REKLAMA