Udany test pocisku, który będzie wykorzystywany w ramach tarczy antyrakietowej
W bazie wojskowej USA na Hawajach przeprowadzono w czwartek pomyślny test rakietowego pocisku antybalistycznego typu SM-3, który będzie wykorzystywany w ramach tarczy antyrakietowej mającej powstać w Polsce.
2015-12-11, 08:04
Próba została przeprowadzona w amerykańskiej bazie wojskowej zlokalizowanej na należącej do archipelagu hawajskiego wyspie Kauai na Oceanie Spokojnym.
Przedstawiciel koncernu zbrojeniowego Raytheon Company, który jest światowym potentatem w produkcji uzbrojenia, ocenił, że kolejny pomyślny test pocisku antybalistycznego SM-3 jest gwarancją, że zlokalizowana na lądzie część amerykańskiego "Systemu Bojowego Egida" (Aegis Combat System), tzw. "Egida Wybrzeże", zyska zdolność operacyjną zgodnie z planem i będzie uruchomiona jeszcze w tym roku w Rumunii, a w 2018 roku również w bazie Rędzikowo w Polsce.
Rzecznik Agencji Obrony Antybalistycznej, która w ramach Departamentu Obrony USA, odpowiada za amerykański program tzw. tarczy antyrakietowej, poinformował, że test polegał na wystrzeleniu przez wojskowy samolot transportowy C-17 "celu" imitującego rakietę średniego zasięgu, który został następnie unieszkodliwiony przy użyciu wystrzelonego z wybrzeża interceptora SM-3, który jest przechwytującym rakietowym pociskiem antybalistycznym nowej generacji.
Amerykański program obrony przeciwrakietowej został ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku. Opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3 używane do ochrony amerykańskich wojsk w Europie. Z czasem system ma być wzbogacony o radary rozlokowane w Europie Południowej.
W następnej fazie Stany Zjednoczone przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, gdzie ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.
PAP, kk
REKLAMA