Spotkanie premier z szefem PE ws. słów o zamachu stanu
Premier Beata Szydło jeszcze dziś spotka się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. To pokłosie wypowiedzi Schulza, który ocenił, że ostatnie wydarzenia w Polsce mają charakter zamachu stanu.
2015-12-17, 11:50
Posłuchaj
Informację o spotkaniu potwierdził rzecznik Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Artur Habant. Ma do niego dojść na marginesie szczytu UE w Brukseli, który zaczyna się o godz. 16.
Jak powiedział Habant, w czwartek rano ambasador Polski przy UE Marek Prawda spotkał się z szefem PE, którego poinformował o stanowisku polskiego rządu i reakcjach, jakie wywołała w Polsce wypowiedź Schulza na ten temat. Polscy dyplomaci poinformowali, że ambasador przedstawił także obecną sytuację w kraju.
W trakcie rozmowy uzgodniono, że najlepszym sposobem na wyjaśnienie sobie tej sprawy będzie bezpośrednia rozmowa pomiędzy premier Beatą Szydło a przewodniczącym Schulzem.
- Spotkania miało charakter chłodny, ale profesjonalny - skomentował jeden z dyplomatów. Martin Schulz miał powiedzieć, że nie chciał obrazić Polaków, a jedynie oceniał sytuację. Dodał, że chętnie pozna ocenę premier Beaty Szydło i podkreślił, że nie jest zainteresowany eskalacją konfliktu.
REKLAMA
O to, by ambasador spotkał się z szefem PE, zwrócił się w poniedziałek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który ocenił, że słowa Schulza o Polsce były "bezzasadne, nieuprawnione, a wręcz skandaliczne".
Powiązany Artykuł
Premier Szydło oczekuje przeprosin od Martina Schultza
Martin Schulz 14 grudnia powiedział w wywiadzie radiowym dla stacji Deutschlandfunk, że wydarzenia w Polsce mają charakter zamachu stanu i są dramatyczne. Premier Beata Szydło zażądała przeprosin i przypomniała, że w Polsce były demokratyczne wybory, a rząd tworzy "ugrupowanie obdarzone największym zaufaniem obywateli".
Polska na razie wstrzymała się ze składaniem noty protestacyjnej. List do szefa europarlamentu w tej sprawie wystosowali za to europosłowie PiS oraz przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Brytyjczyk Syed Kamall.
REKLAMA
- Nie krytykowałem Polaków, krytykowałem rząd, a to różnica - tłumaczył się przewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Dostrzegam bardzo kontrowersyjną sytuację w Polsce. Tysiące demonstrantów wyszło protestować przeciwko metodom działania rządu - dodał.
O sytuacji w Polsce debatować będzie cały Parlament Europejski. 16 grudnia Konferencja Przewodniczących PE ustaliła wstępny porządek obrad styczniowej sesji, który przewiduje zorganizowanie 19 stycznia po południu debatę o Polsce.
Temat ten zostanie poruszony także dziś podczas spotkania premier z szefem PE. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że nie jest wykluczone, że zaproszenie na nią otrzyma polska premier i wtedy Beata Szydło będzie mogła osobiście przedstawiać europosłom stanowisko rządu.
IAR/PAP/fc
REKLAMA
REKLAMA