Prezydent podpisał małą ustawę medialną. Komentarze polityków
Posłowie PiS nie kryją zadowolenia z decyzji Andrzeja Dudy ws. ustawy medialnej. Opozycja nazywa ustawę "wyrokiem na media publiczne".
2016-01-07, 17:00
Posłuchaj
Rzecznik klubu parlamentarnego PiS, Beata Mazurek: mam nadzieję, że media będą zwrócone obywatelom (IAR)
Dodaj do playlisty
- Nie ukrywaliśmy, że będziemy wprowadzać podatek bankowy, nie ukrywaliśmy, że będziemy reformować media - powiedziała rzecznik klubu parlamentarnego PiS. - Mam nadzieję, że podpisanie tych ustaw będzie przyczynkiem, że w Polsce zaczną następować dobre zmiany i będą to zmiany dobre przede wszystkim dla obywateli, a nie dla władzy - dodała Beata Mazurek.
W myśl nowych przepisów to minister skarbu będzie powoływał rady nadzorcze i zarządy poszczególnych spółek publicznej telewizji i radia.
Pytana o ten zapis Beata Mazurek powiedziała, że ma nadzieję, iż nie będą to polityczne nominacje.
- Mam nadzieję, że podejmie taką decyzję, która będzie gwarancją tego, że media będą funkcjonowały w sposób niezależny, obiektywny i rzetelny i będą zwrócone obywatelom, a nie władzy - podkreśliła.
REKLAMA
Opozycja krytykuje
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska uważa, że prezydent podjął złą decyzję. - Ta ustawa to jest naprawdę wyrok na media publiczne. To jest najmniej demokratyczna, najmniej europejska ustawa medialna chyba nie tylko w Europie, ale i na świecie - powiedziała. Jak dodała, "media są zawłaszczone przez jedna partię".
Negatywnie o decyzji prezydenta w sprawie ustawy medialnej wypowiadają się też przedstawiciele Nowoczesnej. Katarzyna Lubnauer zwraca uwagę, że telewizja i radio publiczne powinny być pozbawione jakiegokolwiek wpływu polityków.
- Niestety tego nie gwarantują przepisy, które dziś podpisał prezydent Duda - mówiła posłanka. - Media publiczne staną się tubą rządu - dodała.
To nie ustawa, ale "ustawka" medialna - uważa z kolei poseł PSL, Marek Sawicki. Nie dotyczy istotnych zmian np. ws. finansowania mediów publicznych - dodawał.
Podpis prezydenta
Informację o podpisaniu tak zwanej małej ustawy medialnej przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Jak mówiła, Andrzejowi Dudzie zależy na tym, by media publiczne były obiektywne i bezstronne.
REKLAMA
Zdaniem szefowej Kancelarii Prezydenta dziś subiektywna opinia dziennikarza zastępuje informację, która powinna docierać do telewidzów i radiosłuchaczy. Ustawa wejdzie w życie dzień po jej publikacji w Dzienniku Ustaw
TVN24/x-news
Co zawiera nowelizacja
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają, a ich nowe organy będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".
Dodatkowo minister skarbu został zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.
REKLAMA
IAR, bk
REKLAMA