"Nowy rozdział w historii Iranu". Sytuacja na świcie się zmieniła

Porozumienie atomowe otwiera nową kartę w stosunkach między Iranem a światem - oznajmił prezydent tego kraju Hasan Rowhani w posłaniu do narodu po zniesieniu przez UE i USA sankcji nałożonych na Iran za prace nad bronią atomową.

2016-01-17, 12:33

"Nowy rozdział w historii Iranu". Sytuacja na świcie się zmieniła

Posłuchaj

Doktor Renata Mieńkowska-Norkiene o nowej sytuacji na świecie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W sobotę wieczorem szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano poinformował w Wiedniu, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które latem ubiegłego roku zawarł ze światowymi mocarstwami. Tuż po tym oświadczeniu USA i UE ogłosiły, że znoszą sankcje gospodarcze i finansowe nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym.

Powiązany Artykuł

ida.jpg
Unia Europejska i Stany Zjednoczone zniosły sankcje nałożone na Iran

- My, Irańczycy, wyciągamy do świata rękę w znaku pokoju i pozostawiając za sobą całą wrogość, podejrzenia i spiski, otwieramy nowy rozdział w stosunkach między Iranem a światem - zadeklarował Rowhani. - Porozumienie nuklearne nie jest sprzeczne z interesami jakiegokolwiek kraju. Przyjaciele Iranu są zadowoleni, a przeciwnicy nie powinni niepokoić się. Iran nie jest zagrożeniem dla żadnego z państw, lecz niesie przesłanie pokoju, stabilności i bezpieczeństwa w regionie i na świecie - dodał.

Podkreślił, że "z nowej atomowej umowy wszyscy są zadowoleni oprócz syjonistów, podżegaczy wojennych, siewców niezgody wśród narodów islamskich i ekstremistów w USA".

REKLAMA

źródło: RUPTLY/x-news

Zniesienie sankcji oznacza, że Iran będzie mógł już teraz powrócić w pełni na międzynarodowe rynki ropy naftowej. Zachodnie firmy będą mogły kupować irańską ropę i gaz. Już w ubiegłym roku szacowano, że Teheran zgromadził na tankowcach zapasy surowca sięgające 40 mln baryłek, które po zniesieniu ograniczeń mogą natychmiast trafić na rynek. Iran - jak podaje telewizja CNBC - ma zamiar "pompować tyle ropy ile zdoła", osiągając w ciągu dwóch lat wydobycie rzędu 6 mln baryłek dziennie, co może doprowadzić do dalszego spadku i tak już niskich cen tego surowca.

REKLAMA

- To zwycięstwo dyplomacji i potwierdzenie, że społeczność międzynarodowa jest także zdolna do rozwiązywania poważnych konfliktów - podkreślili w Wiedniu, we wspólnym oświadczeniu Federica Mogherini i minister spraw zagranicznych Iranu Mohammed Dżawad Zarif.

Powiązany Artykuł

rakieta.jpg
USA: Iran przeprowadził test rakiety balistycznej

Porozumienie z Iranem i zniesienie sankcji gospodarczych wobec tego kraju ostro skrytykował premier Izraela Benjamin Netanjahu. Ostrzegł on, że Teheran nie zrezygnuje z prac nad bronią jądrową. Iran, zdaniem Netanjahu, będzie nadal destabilizował Bliski Wschód i wspierał międzynarodowy terroryzm. - Izrael nie przestanie obserwować negatywnych działań Iranu i będzie podejmował wszelkie niezbędne środki, by zapewnić sobie bezpieczeństwo - podkreślił Benjamin Netanjahu.

Zniesienie sankcji wobec Iranu zmienia sytuację na świecie - podkreśla doktor Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zdaniem na nowym otwarciu najbardziej zyskają Stany Zjednoczone, a prawdopodobnie straci Rosja, w którą uderzą jeszcze niższe ceny ropy.

REKLAMA

Posłuchaj

Doktor Renata Mieńkowska-Norkiene o zwiększeniu wymiany handlowej z Iranem (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Jej zdaniem, Polska także może zyskać na otwarciu rynku irańskiego. Politolog widzi w tym szansę m.in. dla naszego rolnictwa.

Spór o irański program atomowy trwał ponad 12 lat. Zachód nakładał lub zaostrzał sankcje wobec Iranu od 10 lat, by zmusić ten kraj to rezygnacji z rozwijania programu nuklearnego, który według zachodnich rządów miał na celu budowę broni jądrowej. Teheran temu zaprzeczał. W wyniku samego tylko embarga naftowego Iran tracił rocznie około 40 mld dolarów.

REKLAMA

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej