Barack Obama: dzięki porozumieniu z Iranem świat jest bezpieczniejszy
Ograniczenie programu nuklearnego Iranu i wymiana więźniów to sukces mądrej dyplomacji - powiedział Barack Obama w telewizyjnym wystąpieniu do Amerykanów.
2016-01-17, 20:03
Posłuchaj
Wystąpienie prezydenta USA na temat Iranu. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Dodaj do playlisty
- To dobry dzień. Pokazuje, co jest możliwe dzięki silnej dyplomacji USA - powiedział Obama w przemówieniu wygłoszonym w Białym Domu, dzień po tym, jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że Iran wypełnił swe zobowiązania, czyli radykalnie ograniczył swe zdolności do produkcji broni atomowej.
Źródło: ENEX/x-news
- Iran nie będzie mieć szansy na zbudowanie broni nuklearnej. Region (Bliskiego Wschodu), USA i świat będą bezpieczniejsze - zapewnił Obama. Potwierdził też, że władze w Teheranie uwolniły pięciu Amerykanów dotychczas więzionych w Iranie.
- Wracają do domów i znowu będą ze swymi rodzinami. Wszyscy możemy się z tego cieszyć - powiedział. Jak dodał, w zamian USA uwolniły sześciu Irańczyków, zapewniając, że nie były to osoby oskarżone o terroryzm, ale osoby cywilne zatrzymane za łamanie nałożonego na Iran embarga.
REKLAMA
Obama wyraził przekonanie, że wszystko to udało się osiągnąć dzięki "silnemu, mądremu i cierpliwemu" przywództwu Stanów Zjednoczonych, "które nie boją się negocjować ze swymi wrogami".
- Przez dekady różnice (między USA a Iranem) sprawiły, że nasze rządy prawie ze sobą nie rozmawiały. Ale to nie posuwało interesów Ameryki do przodu - powiedział tłumacząc, dlaczego zdecydował się na negocjacje z irańskim rządem.
Przyznał jednocześnie, że mimo postępu w sprawie programu atomowego między obydwoma krajami wciąż pozostają spore różnice.
Sankcje za program rakietowy
Niespełna 24 godziny po zniesieniu sankcji wobec Iranu, związanych z programem nuklearnym, Stany Zjednoczone wprowadziły nowe sankcje wobec tego kraju. Mają one związek z irańskim programem rakiet balistycznych. Podczas telewizyjnego przemówienia do Amerykanów Barack Obama wyjaśnił, że pomiędzy USA a Iranem pozostaje wiele kwestii spornych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Porozumienie atomowe. USA: Iran przeprowadził test rakiety balistycznej
- Cały czas obowiązują sankcje za łamanie praw człowieka, wspieranie terroryzmu i za program rakiet balistycznych. Będziemy stanowczo egzekwować te sankcje. Niedawny irański test rakietowy był naruszeniem międzynarodowych zobowiązań Iranu. W rezultacie Stany Zjednoczone wprowadzą sankcje wobec osób i firm działających na rzecz irańskiego programu rakiet balistycznych - powiedział.
Posłuchaj
Prezydent USA Barack Obama o sankcjach wobec Iranu (IAR) 0:21
Dodaj do playlisty
Nowe amerykańskie sankcje są znacznie mniej dotkliwe niż zniesione w sobotę restrykcje. Dotykają one 16 firm i osób zaangażowanych w pozyskiwanie materiałów wykorzystywanych w irańskim programie rakiet balistycznych.
REKLAMA
Prezydent poinformował też o korzystnej jego zdaniem ugodzie, osiągniętej w Hadze między USA a Iranem, w ramach której Iran otrzyma z powrotem zamrożone od 1981 roku 400 mln USD oraz 1,3 mld USD w odsetkach.
Na zakończenie przemówienia Obama wyraził nadzieję, że rezultatem irańskiego porozumienia będą nie tylko bardziej konstruktywne relacje Iranu ze światem, ale przede wszystkim poprawa perspektyw życia dla Irańczyków.
"Sukces Obamy"
Komentatorzy w USA nie mają wątpliwości, że zawarte w lipcu 2015 roku porozumienie sześciu mocarstw z Iranem jest osobistym sukcesem Obamy, który od objęcia urzędu prezydenta dążył do dyplomatycznego kontaktu z Iranem. Już w przemówieniu inauguracyjnym w styczniu 2009 roku mówił, że USA "wyciągają rękę do tych, którzy są skłonni rozluźnić swoją pięść", co zostało odebrane jako sygnał pod adresem Teheranu. Przełomowy dla wznowienia kontaktów był wybór Hasana Rowhaniego na prezydenta Iranu w 2013 roku.
Niemniej większość republikańskiej opozycji krytykuje Obamę i osiągnięte z Iranem porozumienie nuklearne, argumentując, że reżimowi w Teheranie nie można ufać. Republikanie tak jak premier Izraela Benjamin Netanjahu uważają, że za miliardy dolarów uzyskane ze sprzedaży ropy po zniesieniu sankcji Iran będzie mógł w jeszcze większym stopniu niż obecnie sponsorować terroryzm.
REKLAMA
PAP/IAR, to
REKLAMA