more_horiz
Wiadomości

"Rzeczpospolita": Polacy zaczną wracać ze Wschodu?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 13:41
Rząd ma już projekt nowej ustawy repatriacyjnej, która ma po wielu latach rozwiązać problem repatriantów ze Wschodu (Kazachstanu i państw Azji Środkowej) – pisze „Rzeczpospolita”.
Rzeczpospolita: Polacy zaczną wracać ze Wschodu?
Foto: Depositphotos

Celem ustawy, nad którą pracuje Rządowe Centrum Legislacji, jest ułatwienie oczekującym od lat Polakom powrót na stałe do kraju. W latach 2009–2013 przybyło do Polski jedynie 947 osób, a wiele tysięcy Polaków, np. z Kazachstanu, ciągle oczekuje na możliwość przyjazdu.

CZYTAJ DALEJ
bagaż.jpg 663
- Ponad 20 tysięcy Polaków w Kazachstanie wciąż czeka, żeby Polska wreszcie się o nich upomniała - mówi w "Sygnałach dnia" Aleksandra Ślusarek ze Związku Repatriantów RP

„Rząd chce przenieść główny ciężar pomocy repatriantom ze Wschodu z samorządów na budżet państwa. Chodzi głównie o mieszkania, które dziś mają repatriantom zapewniać gminy. Rząd chce ten obowiązek wziąć na siebie. Prócz tego budżet państwa będzie pokrywał koszt przeprowadzki repatriantów. A gdy będą już w Polsce, mają dostać finansowe wsparcie od państwa na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także naukę języka polskiego. Rząd ma też zagwarantować pieniądze na półroczne utrzymanie repatrianta (600 zł miesięcznie) oraz pomoc mieszkaniową.” – pisze „Rzeczpospolita”.

Dziennik pisze, że projekt ustawy w ciągu kilkunastu dni ma trafić do parlamentu, a rząd chce, by już latem pierwsi repatrianci mogli przyjechać do ojczyzny na nowych zasadach.

Rząd przeznaczył na wsparcie repatriantów w tym roku 30 mln zł.

"Grzech zaniechania"

Anna Maria Anders, prezes Fundacji im. gen. Władysława Andersa, wezwała polski rząd do repatriowania Polaków ze Wschodu.

Poinformowała, że wraz z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego Ryszardem Czarneckim skierowała do premier Beaty Szydło wniosek o podjęcie "możliwie najszybszych" działań w tej sprawie, działań wyprzedzających przyjmowanie uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Czarnecki podejmowanie niedostatecznego wysiłku jeśli chodzi o kwestię repatriacji nazwał "grzechem zaniechania Rzeczpospolitej." Podkreślił, że nie chodzi o "odfajkowanie" problemu, tak jak - jego zdaniem - to było do tej pory.

pp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem