PE: nie będzie rezolucji ws. Polski. Oczekiwanie na raport
Tak zdecydowali przewodniczący grup politycznych, którzy ostatecznie zatwierdzili program posiedzenia. Zmiany można jeszcze wprowadzić w poniedziałek, podczas otwarcia sesji, ale szanse są na to znikome.
2016-01-28, 12:25
Posłuchaj
Guy Verhofstadt naciskał na przyjęcie rezolucji krytykującej sytuację w Polsce. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
Szef liberałów Guy Verhofstadt, który zabiegał, by przyjąć choć krótki dokument, nie zyskał poparcia. Ale wiele wskazuje na to, że temat powróci w marcu, lub kwietniu.
Verhofstadt najpierw chciał przyjęcia dokumentu krytykującego Polskę za zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, ale kiedy nie było na to zgody, przygotował krótką rezolucję podsumowującą debatę o Polsce.
Będą duże akcje
- Po co nam taka rezolucja? Chodziło tylko o to, żeby się o Polsce mówiło. Wprawdzie nic z tego nie wynika, ale jedna z grup politycznych ma satysfakcję - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem Bogusław Liberadzki z SLD.
REKLAMA
G. Verhofstadt: Polski rząd nie pozbywa się swojej konstytucji, on ją paraliżuje
źródło: TVN24/x-news
- Na razie pomysł upadł, ale to nie koniec - mówi Ryszard Legutko z PiS. - Verhofstadt nie składa broni, ale tak naprawdę on się tutaj mało liczy. Wiemy, że szefostwo Platformy Obywatelskiej planuje duże akcje. Także należy się spodziewać rozmaitych rezolucji w najbliższym czasie - powiedział Polskiemu Radiu europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Co oznacza procedura objęcia kraju członkowskiego nadzorem UE?
Potwierdzają to deputowani Platformy Obywatelskiej, którzy krytykują wydarzenia w Polsce. - Sytuacja będzie ulegać eskalacji i jakaś rezolucja w przyszłości się pojawi - powiedział Polskiemu Radiu Dariusz Rosati z PO. Na razie deputowani Platformy mówią, że należy poczekać na opinię Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału. Dlatego dziś grupa do której należą, największa w Europarlamencie - chadecy, nie popiera przyjmowania rezolucji już w przyszłym tygodniu.
Komisja Wenecka w Polsce
Delegacja Komisji Weneckiej będzie w Polsce 8 i 9 lutego. Ma omówić z władzami nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i przygotować opinię w tej sprawie.
Jak czytamy na stronie Komisji Weneckiej, podczas lutowej wizyty delegacja spotka się z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, parlamentu, Krajowej Rady Sądownictwa oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
REKLAMA
Na czele delegacji stanie przewodniczący Komisji Włoch Gianni Buquicchio. Wraz z nim Polskę odwiedzi szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w Sekretariacie Komisji Weneckiej Austriak Schnutz Rudolf Duerr, a także sprawozdawcy: Christoph Grabenwarter z Austrii, Michael Frendo z Malty, Jean-Claude Scholsem z Belgii i Kaarlo Tuori z Finlandii.
Do Polski nie przyjadą dwie sprawozdawczynie, które również będą zajmować się sprawą Polski: Veronika Bilkova z Czech oraz Sarah Cleveland z USA.
Po przygotowaniu przez delegację projektu opinii będzie on przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej. Odbędzie się ona w dniach 11-12 marca w Wenecji.
Na prośbę szefa MSZ
REKLAMA
Do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię na temat rozwiązań prawnych zawartych w przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zwrócił się 23 grudnia 2015 roku minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
Powiązany Artykuł
Czy zasługujemy na krytykę ze strony unijnych polityków?
Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy. Komisja opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Obecnie zrzesza 60 państw członkowskich.
W połowie stycznia Komisja Europejska zdecydowała się wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że - jak mówił wiceszef KE Frans Timmermans - wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane. Jak tłumaczył, KE będzie dokonywała oceny sytuacji w Polsce w ścisłej współpracy z Komisją Wenecką.
REKLAMA
IAR/PAP/fc
REKLAMA