Spotkanie papieża i patriarchy Moskwy
To pierwsze od blisko tysiąca lat schizmy bezpośrednie rozmowy zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiego prawosławia. Podpisali oni wspólną deklarację.
2016-02-12, 22:58
Posłuchaj
ojciec Federico Lombardi, rzecznik Stolicy Apostolskiej: spotkanie było bardzo serdeczne (IAR)
Dodaj do playlisty
Papież Franciszek i patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w deklaracji podpisanej w piątek po pierwszym spotkaniu w Hawanie na Kubie zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla ludności Syrii i Iraku.
- Świadomi utrzymywania się licznych przeszkód wyrażamy pragnienie, aby nasze spotkanie mogło przyczynić się do przywrócenia jedności upragnionej przez Boga - głosi również dokument.
Franciszek i Cyryl podkreślili, że w Syrii i w Iraku przemoc przyniosła tysiące ofiar i pozbawiła miliony ludzi dachu nad głową oraz środków do życia.
- Wzywamy wspólnotę międzynarodową, by zjednoczyła się, aby położyć kres przemocy i terroryzmowi i jednocześnie by przyczyniła się na drodze dialogu do natychmiastowego przywrócenia pokoju - zaapelowali.
Wystosowali również apel o zapewnienie pomocy humanitarnej "umęczonej ludności" i uchodźcom.
Ceremonia podpisania dokumentu odbyła się na lotnisku w Hawanie, gdzie wcześniej przez około dwie godziny trwało spotkanie obydwu hierarchów. Duchownym towarzyszył prezydent Kuby Raul Castro.
Franciszek i Cyryl o rozmowach
Papież Franciszek powiedział, że z Cyrylem rozmawiali "jak bracia". "Jedność buduje się w marszu", "rozmawialiśmy bez półsłówek" - zapewnił.
"Czułem ducha dialogu" wyznał papież i podziękował Cyrylowi za pokorę i "pragnienie jedności".
Dodał: "wystąpiliśmy z szeregiem inicjatyw, które są do zrealizowania".
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl oznajmił zaś, że oba Kościoły mogą współpracować, broniąc chrześcijaństwa na całym świecie.
W krótkim przemówieniu Cyryl powiedział, że rozmowa z Franciszkiem była "pełna treści" i pozwoliła poznać i zrozumieć stanowisko "drugiej strony".
Mówił też o potrzebie działań, by nigdzie na świecie nie było wojny i by szanowano ludzkie życie.
"Atmosfera była serdeczna"
Ojciec Federico Lombardi, rzecznik Stolicy Apostolskiej, w rozmowie z telewizją TV2000 opisywał przywitanie obydwu hierarchów na lotnisku w Hawanie. Jak mówił, serdeczna rozmowa rozpoczęła się od wzajemnego uścisku. Franciszek powitał Cyryla słowami "Bracie, nareszcie". "To spotkanie to punkt wyjścia na drogę jedności i zrozumienia, która nie jest łatwa, lecz niezwykle cenna" - zaznaczył rzecznik Stolicy Apostolskiej.
Duchowny mówił, że tematem rozmowy hierarchów były kwestie prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie, imigracji i ześwieczczenia Zachodu.
W sali, gdzie rozmawiali, wystawiono prezenty. Papież przywiózł dla Cyryla relikwię świętego Cyryla i kielich. Patriarcha moskiewski wręczył zaś Franciszkowi kopię ikony Matki Bożej Kazańskiej. W sierpniu 2004 roku zaginiony na początku XX wieku oryginał ikony, symbol chrześcijańskiej tradycji narodu rosyjskiego, podarowany następnie Janowi Pawłowi II, został przez niego wysłany ówczesnemu patriarsze Aleksemu II. Ikonę, która znajdowała się w papieskim apartamencie, zawiozła do Moskwy delegacja Stolicy Apostolskiej. Nie udało się przy okazji jej przekazania zorganizować spotkania Jana Pawła II i Aleksego II, choć Watykan miał na to nadzieję.
Gospodarzem spotkania był przywódca Kuby Raul Castro, który rozmawiał krótko z papieżem po jego przybyciu do Hawany.
Gdy papież leciał do Hawany, na jego profilu na Twitterze pojawiły się słowa: "Dzisiaj jest dzień łaski. Spotkanie z patriarchą Cyrylem to dar Boga. Módlcie się za nas".
Po spotkaniu z Cyrylem, Franciszek udaje się do Meksyku, gdzie zaplanowano jego sześciodniową pielgrzymkę. Patriarcha Cyryl również będzie przebywał z wizytą w Ameryce Łacińskiej. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oprócz Kuby odwiedzi Chile, Paragwaj i Brazylię. Jego podróż potrwa do 22 lutego.
PAP/IAR/agkm
(RUPTLY/x-news)