Birma coraz bliżej wyboru nowego prezydenta. Aung San Suu Kyi nie może kandydować

Narodowa Liga na rzecz Demokracji, która zwyciężyła w jesiennych wyborach parlamentarnych w tym kraju, wysunęła dziś dwie kandydatury na najwyższy urząd w kraju.

2016-03-10, 11:21

Birma coraz bliżej wyboru nowego prezydenta. Aung San Suu Kyi nie może kandydować
Aung San Suu Kyi nie może ubiegać się o urząd prezydenta Birmy, dlatego wysunięto kandydaturę jej bliskiego współpracownika Htin Kyawa. Foto: PAP/EPA/MAST IRHAM

Posłuchaj

Kto zostanie prezydentem Birmy? Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pośród nich nie ma jednak przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla nie może ubiegać się o urząd prezydenta Birmy ze względu na jeden z zapisów przyjętej przez wojskową juntę konstytucji.

Na jego mocy kandydować nie mogą osoby, których dzieci nie są obywatelami Birmy. Synowie Suu Kyi mają brytyjskie obywatelstwo.

Dwóch bliskich współpracowników Suu Kyi

Prodemokratyczna NLD, która po ponad 50 latach rządów w Birmie najpierw wojskowej junty, a później quasi-cywilnych władz, zwyciężyła w wyborach do parlamentu w listopadzie 2015 roku, wysunęła dwóch bliskich współpracowników Suu Kyi na najwyższe stanowiska: 70-letni prof. U Htin Kyaw ma zostać prezydentem, a deputowany wyższej izby birmańskiego parlamentu, Henry Van Hti Yu - wiceprezydentem.

Pierwszym zadaniem nowego parlamentu, który 1 lutego rozpoczął historyczną sesję, jest obsadzenie najwyższych urzędów w państwie.

REKLAMA

Kandydaci na prezydenta i wiceprezydenta zostaną wybrani przez obie izby parlamentu, liczące łącznie 664 deputowanych, oraz przez przedstawicieli armii. Kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów zostanie prezydentem i szefem rządu, a pozostali dwaj obejmą stanowiska wiceprezydentów.

"Będę ponad prezydentem"

Dotychczas rządząca w Birmie Związkowa Partia Solidarności i Rozwoju (USDP) również nominowała dwóch kandydatów, ale NLD ma większość w obu izbach parlamentu i jest raczej pewne, że jej przedstawiciele obejmą stanowiska prezydenta i jednego z wiceprezydentów. Z kolei mający poparcie armii kandydat zostanie drugim wiceprezydentem; na razie wojsko nie ogłosiło, kogo nominowało na to stanowisko.

Nowy prezydent i rząd Birmy mają zacząć pracę 1 kwietnia; obecna kadencja prezydenta Theina Seina wygasa 31 marca.

Aung San Suu Kyi zapowiedziała już, że pomimo braku możliwości ubiegania się o najwyższy urząd w państwie, to ona będzie chciała mieć największy wpływ na kształtowanie polityki prezydenta, gdyż będzie - jak to określiła - "ponad prezydentem".

REKLAMA

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej