Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu ws. wstrzymania sprzedaży ziemi

Za odrzuceniem inicjatywy w pierwszym czytaniu głosowało 186 posłów, przeciwko było 245, a wstrzymało się dziewięciu.

2016-03-11, 12:35

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu ws. wstrzymania sprzedaży ziemi
Sejm. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski przedstawiając główne założenia projektu zaznaczył, że ma on zapobiec wykupowi polskiej ziemi przez cudzoziemców (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. Rządowa propozycja trafi teraz pod obrady sejmowej komisji rolnictwa.

W intencji autorów ustawa ma chronić ziemię przed spekulacyjnym wykupem przez cudzoziemców i służyć głównie do produkcji żywności.

Wnioski o odrzucenie projektu złożyły w czwartkowej debacie kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ich przedstawiciele przekonywali, że projekt narusza prawo własności i zbyt ingeruje w prywatny obrót ziemią, gdyż w jego myśl Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła na ogromną skalę korzystać z prawa pierwokupu i wykupu.

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski polemizował z tymi zarzutami, zapewniając, że "polscy rolnicy mogą być spokojni", bo projektowana ustawa nie wprowadza zakazu obrotu polską ziemią".

- Stoimy na straży polskiej ziemi i władztwa tej ziemi dla rolnika - podkreślił tuż przed głosowaniem, które poprzedziła burzliwa wymiana zdań na linii obóz rządowy-opozycja.

"PiS obiecywał skuteczną ochronę ziemi przed obcokrajowcami, a tymczasem okazuje się, że polscy rolnicy nie będą mogli wykupywać ziemi przez pięć lat" - oznjamił były minister rolnictwa Marek Sawicki:

x-news.pl, TVN24

Władysław Kosiak-Kamysz, prezes PSL i Paulina Hennig-Kloska, Nowoczesna:

x-news.pl, TVN24

Platforma zapowiedziała, że po wprowadzeniu przepisów w życie, zamierza zaskarżyć je do Trybunału Konstytucyjnego.

Co przewiduje projekt?


Rządowy projekt przewiduje wstrzymanie sprzedaży nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres pięciu lat od dnia wejścia ustawy w życie.

Zakaz nie obejmie nieruchomości rolnych o powierzchni do jednego hektara, nieruchomości w specjalnych strefach ekonomicznych oraz ziemi rolnej, na której stoją zabudowania, domy, garaże i ogródki działkowe.

Projekt zakłada także, że nabywcami ziemi rolnej będą mogli być tylko rolnicy indywidualni. 

Kupno ziemi ma być trwale połączone z wymogiem osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz zakazem zbywania i wydzierżawiania zakupionej ziemi przez 10 lat. Zgodę na sprzedaż ziemi przed upływem tego terminu będzie mógł wydać sąd.

***

1 maja kończy się okres ochronny, w trakcie którego obcokrajowcy nie mogli nabywać ziemi rolnej w Polsce.

PAP, IAR, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej