Kruchy rozejm w Górskim Karabachu. Kolejne ofiary
Dwaj armeńscy żołnierze zginęli w walkach z siłami azerbejdżańskimi w Górskim Karabachu, gdzie od tygodnia dochodzi do starć, w których zginęło co najmniej 90 ludzi. Strony konfliktu uzgodniły, że przerwą działania, by odszukać ciała zabitych.
2016-04-09, 12:35
Posłuchaj
Działania miano przerwać na kilka godzin. Według ministerstwa obrony Azerbejdżanu ciała dwóch żołnierzy udało się odnaleźć.
We wtorek strony twierdziły, że uzgodniły zawarcie rozejmu w walkach, które rozpoczęły się w miniony weekend. Toczyły się wzdłuż zaminowanego szerokiego pasa ziemi oddzielającego od 1994 roku siły wspierane przez Armenię, stacjonujące u stóp gór Karabachu, od oddziałów azerbejdżańskich okopanych na pozycjach na nizinach. Górski Karabach to ormiańska enklawa na terytorium Azerbejdżanu, nieuznawana przez świat za niezależne terytorium; związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.
Czytaj też:
Powiązany Artykuł
Karabach: wojna bez końca [ANALIZA]
Co najmniej 90 osób, zarówno żołnierzy, jak i cywilów, zginęło dotychczas w ciągu tygodnia po obu stronach konfliktu - pisze w piątek agencja AFP, opierając się na danych, które przytaczają zwaśnione strony.
REKLAMA
W dalszym ciągu oskarżają się one nawzajem o naruszanie rozejmu, a tymczasem do działań rozjemczych przystąpiła Rosja - pisze agencja Associated Press.
W piątek z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem spotkał się premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, który dzień wcześniej odbył spotkanie z prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem.
Podczas spotkania z Alijewem Miedwiediew podkreślił, że Rosja ceni sobie zarówno stosunki z Azerbejdżanem, jak i z Armenią i ma nadzieję, że strony wznowią negocjacje pod auspicjami OBWE. "Rozwiązanie konfliktu leży w interesie Azerbejdżanu, Armenii, a także Rosji, która jest sąsiadem i przyjacielem obu państw" - zaznaczył Miedwiediew.
W czwartek w stolicy Azerbejdżanu, Baku, przebywał szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Podczas rozmów z udziałem szefów dyplomacji Iranu oraz Azerbejdżanu Ławrow kilkakrotnie podkreślił, że Rosja jest przede wszystkim rozjemcą. Jak ocenił, jest ona "zainteresowana bardziej niż inni partnerzy zagraniczni Azerbejdżanu i Armenii szybkim uregulowaniem konfliktu".
REKLAMA
Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, na trzy lata przed rozpadem ZSRR. Starcia przerodziły się następnie w regularną wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych. Wywołała też potężną falę uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Obecne starcia są najbardziej intensywne od tamtego czasu.
(RUTPLY/x-news)
pp/PAP
REKLAMA
REKLAMA