Litwa: NATO przechwyciło pięć samolotów Rosji w kilka dni
W ciągu paru dni aż pięć razy samoloty NATO musiały podrywać się w powietrze, by przechwycić rosyjskie maszyny w rejonie Morza Bałtyckiego – podało ministerstwo obrony Litwy.
2016-05-03, 13:00
Litewski resort podał w poniedziałek, że do tych incydentów doszło między 25 i 29 kwietnia, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem.
26 kwietnia myśliwce zostały poderwane z bazy w Szawlach, by odprowadzać Su-27, który wystartował z Kaliningradu. W litewskim resorcie obrony powiadomiono, że samolot nie przekazał planu przelotu, miał wyłączony transponder i nie podtrzymywał kontaktu z ośrodkami kierującymi ruchem powietrznym.
27 kwietnia samoloty NATO wyleciały z tej samej bazy, by przechwycić rosyjski Ił-38 który leciał z Rosji do Kaliningradu, z wyłączonym transponderem. Natomiat 28 kwietnia myśliwce Sojuszu dwa razy wzniosły się w powietrze z powodu Iła-18 i Iła-38. 29 kwietnia odprowadzano Iła-20.
Powiązany Artykuł
![es1.jpg](http://static.prsa.pl/images/d1ce4448-1e91-4021-83a0-281beda5931f.jpg)
Manewry w Estonii: ćwiczy 6 tysięcy żołnierzy
W ostatnim czasie w rejonie Bałtyku doszło do kilku bardzo głośnych prowokacji ze strony rosyjskiej. W piątek 30 kwietnia rosyjski Su-27 wykręcił beczkę nad amerykańskim samolotem zwiadowczym RC-13 – manewr wykonany w bliskiej odległości, wedle Pentagonu, mógł mieć tragiczne następstwa.
REKLAMA
Wcześniej, 11 kwietnia, rosyjskie Su-24 przelatywały nad niszczycielem USS Donald Cook 20 razy – na pokładzie statku znajdował się wówczas polski śmigłowiec. Z powodu incydentu odwołano zaplanowane wówczas ćwiczenia z udziałem polskiej maszyny. Następnego dnia nad amerykańską jednostką znów latały rosyjskie maszyny – śmigłowiec i Su-24, przy czym zbliżyły się do niej na bardzo niebezpieczną odległość.
Nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich pełnią państwa NATO w ramach misji Baltic Air Policing, 24 godziny na dobę. Co cztery miesiące pełnią je inne załogi, z różnych krajów. Przez pierwsze cztery miesiące 2016 roku służbę pełniły Hiszpania i Belgia. Od początku roku cztery hiszpańskie samoloty Eurofighter Typhoon stacjonowały w Szawlach, a belgijskie F-16 – w Amari w Estonii. Od września do grudnia nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią pilnowały Niemcy i Węgry. W końcu kwietnia poinformowano, że nadzór nad niebem państw bałtyckich przejmują Wielka Brytania i Portugalia.
PolskieRadio.pl/agkm
Morze Bałtyckie. Rosyjskie myśliwce Su-24 wykonały 11.04 około 20 przelotów nad niszczycielem USS Donald Cook. Samoloty zbliżyły się na odległość ok. 900 metrów na wysokości ok. 30 metrów. Z powodu działań Rosjan odwołano zaplanowane operacje lotnicze polskiego śmigłowca, który znajdował się na pokładzie niszczyciela (Wideo: STORYFUL/x-news)
REKLAMA
REKLAMA