"Tu bije serce Polski!". Spotkanie papieża z polskimi biskupami

2016-07-27, 20:34

"Tu bije serce Polski!". Spotkanie papieża z polskimi biskupami
Papież Franciszek i metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz podczas spotkania papieża z polskimi biskupami w Katedrze na Wawelu. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

W środę w katedrze na Wawelu papież Franciszek spotkał się z polskimi biskupami. Na prośbę Ojca Świętego spotkanie miało charakter zamknięty.

Posłuchaj

Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że spotkanie z papieżem Franciszkiem w 1050. rocznicę chrztu naszego kraju będzie dla Polaków wielkim przeżyciem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"Ojcze Święty, witamy Cię z największą radością! Twoja obecność pośród nas pogłębia naszą świadomość przynależności do Kościoła powszechnego, przekraczającego granice narodów, kultur i języków. Będziemy wsłuchiwać się w Twoje słowa" - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - Będziemy się wpatrywać w Twoją przyjazną twarz. Będziemy się po prostu cieszyć Twoją obecnością, która inspiruje, wyzwala drzemiące w nas pokłady dobra i miłości, braterstwa i solidarności - zapewnił.

Powiązany Artykuł

ŚDM 1200.jpg
Światowe Dni Młodzieży 2016

Metropolita krakowski podziękował Franciszkowi. Przypomniał, że w murach królewskiej Katedry na Wawelu zapisana jest od tysiąca lat pamięć narodu polskiego, "pamięć o wielkich wydarzeniach naszej historii, o naszych zwycięstwach i przegranych, o naszych cierpieniach i nadziejach". - Tu bije serce Polski! - podkreślił kard. Dziwisz.

Dodał, że w katedrze "spoczywa biskup krakowski i męczennik, święty Stanisław, nieustraszony obrońca praw człowieka, który w XI wieku oddał życie w obronie ludu i stał się patronem ładu moralnego w naszej ojczyźnie" i przypomniał, że w świątyni tej wielokrotnie sprawował Eucharystię metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła, który stąd w październiku 1978 roku wyruszył do Rzymu, a potem wielokrotnie powracał jako Jan Paweł II.

- Dzisiaj Biskup Rzymu przybywa do nas, by z młodymi całego świata przeżyć w tych dniach święto wiary, by utwierdzić nas wszystkich w wierze oraz odsłonić przed światem młode i miłosierne oblicze Kościoła. Jakże nie dziękować Wszechmogącemu za to wszystko, co nas spotyka w tysiąc pięćdziesiątą rocznicę Chrztu Polski i w Roku Świętym Miłosierdzia - mówił metropolia krakowski.

Źródło: TVP Info

Po kard. Dziwiszu głos zabrał też przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Arcybiskup przypomniał, że pielgrzymka Franciszka do Polski przypada na czas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że Polska stała się "urodzajną glebą" dla Bożego Miłosierdzia. Przypomniał, że z naszego kraju wywodzą się święci Faustyna Kowalska i Jan Paweł II, będący czcicielami Bożego Miłosierdzia.

Jak mówił, wizyta Franciszka przypada w 1050. rocznicę Chrztu Polski. Hierarcha zaznaczył, że rok 966 był datą przełomową. - Właśnie wtedy Polska wyszła ze swojej dziejowej prehistorii i zaczęła istnieć historycznie tak, że odtąd chrześcijaństwo i polskość idą w parze. Przez ponad 1000 lat w czasach spokojnych i czasach trudnych chrześcijańska wiara dodawała nam skrzydeł, tworząc nowy, ochrzczony naród - zaznaczył metropolita poznański.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że głównym celem papieskiej pielgrzymki do Polski są Światowe Dni Młodzieży. - Nie jest to rodzaj festiwalu rockowego ani jakaś odmiana współczesnej kultury młodzieżowej, ŚDM to owoc długiej zewnętrznej i wewnętrznej drogi duchowej - powiedział abp Gądecki.

Metropolita poznański mówił, że polska tożsamość jako narodu jest ściśle związana z wiarą chrześcijańską. Jak tłumaczył, wywarła ona wpływ na historię a także kulturę czy wydarzenia społeczne i polityczne. Abp Gądecki zaznaczył, że każdy ochrzczony, także biskup, powinien stać się "uczniem-misjonarzem". Hierarcha mówił, że najlepszym owocem Światowych Dni Młodzieży, Jubileuszu Miłosierdzia i obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie czynne praktykowanie tej misji.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej