Pamiątki po majorze Józefie Trenkwaldzie i inne eksponaty wróciły do Polski

Pamiątki kawaleryjskie po majorze Józefie Trenkwaldzie oraz kościelne starodruki wróciły do Polski. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych przekazano eksponaty do biblioteki i muzeum.

2016-08-04, 14:40

Pamiątki po majorze Józefie Trenkwaldzie i inne eksponaty wróciły do Polski
Dokument Ministerstwa Spraw Zagranicznych z 1927 r. który wymienia majora Józefa Trenkwalda. Foto: WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Posłuchaj

Dyrektor Muzeum im. księdza Łęgi: Eksponaty po majorze Trenkwaldzie są dla nas niezwykle cenne (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wioletta Pacuszka, dyrektor Muzeum im. księdza doktora Władysława Łęgi w Grudziądzu mówi, że zbiory wzbogaciły się o szablę, pistolet, papierośnicę i pudełko na cygara należące do majora Trenkwalda. Dwa ostatnie eksponaty, to nagrody za udział w zawodach konnych. Wioletta Pacuszka podkreśla, że zbiór kawaleryjski jest najcenniejszym zbiorem w muzeum, którym kieruje.

Major Józef Trenkwald był bohaterem wojny w 1920 roku, pistolet jest jedną ze zdobyczy wojennych. Major dał pamiątki swojemu pasierbowi w Kanadzie, a ten w tym roku zgłosił się z nimi do polskiego konsulatu.

Dokumenty zaginione od lat 90.

Polskie MSZ przekazało dzisiaj także skradzione z biblioteki w Pradze w latach 90. starodruki. Dzieła zginęły w czasie przemian ustrojowych. Profesor Wojciech Kowalski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych mówi, że znaleziono je w Polsce.

REKLAMA

Wśród przekazanych dzisiaj eksponatów znajdują się także starodruki i przedwojenne książki, które z Wilna trafiły do Kiszyniowa. Tam anonimowa osoba poinformowała polską ambasadę o ich istnieniu. Książki trafią do biblioteki Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

Kawalerzysta i olimpijczyk 

Józef Trenkwald urodził się w 1897 roku w Wiedniu w polskiej rodzinie. Jego ojciec był generałem armii Austro-Węgier. W 1917 roku ukończył szkołę wojskową a trzy lata później brał udzał w wojnie polsko-bolszewickiej. Uprawiał jeździectwo - zdobył brąz w jeżdziectwie drużynowym podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku a trzy lata Puchar Narodów w Warszawie.

Brał udział w kampanii wrześniowej, trafił do obozu koncenrtacyjnego w Murnau. Później walczył we Włoszech w w 6. Pułku Pancernym "Dzieci Lwowskich". Po wojnie udał się na emigrację do Londynu, gdzie zmarł w 1956 roku.

REKLAMA

IAR/dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej