Śmiertelna choroba przenoszona przez kleszcze atakuje w Madrycie. Odseparowano 200 osób
W Madrycie wykryto dwa przypadki zarażenia gorączką krwotoczną krymsko-kongijską. Jeden z chorych zmarł. Jak poinformował Wydział Zdrowia Wspólnoty Autonomicznej Madrytu, są to dwa pierwsze przypadki wykrycia tej choroby w Europie Zachodniej.
2016-09-01, 21:16
Posłuchaj
W 1944 roku gorączka krwotoczna została wykryta na Krymie, a 25 lat później - w Kongu. Przenoszą ją kleszcze. Zarazić się nią można także przez kontakt z chorym. Wiadomo, że kleszcz ugryzł mieszkańca Madrytu, kiedy ten odpoczywał w Kastylii i Leon. Mężczyzna zmarł kilka dni później. Od niego zaraziła się pielęgniarka, która opiekowała się chorym. Kobieta jest w poważnym stanie. Specjalną obserwacją objęto 200 osób mających kontakt z zarażonymi. Większość z nich to lekarze i pielęgniarki. Niewykluczone, że wszyscy zostaną poddani kwarantannie.
Czas inkubacji gorączki krwotocznej wynosi średnio 6 dni. Jej symptomami są: ból brzucha i gardła, sztywność szyi, zmiany nastroju i zaczerwienienie spojówek. Przeciwko chorobie nie ma szczepionki. Umieralność na nią sięga 50 procent.
IAR
REKLAMA