Sejm nie przyjął sprawozdania z działalności NIK za 2015 rok
Za nieprzyjęciem sprawozdania głosowało 226 posłów, przeciwko było 193, wstrzymało się 10 posłów.
2016-09-14, 10:58
Posłuchaj
Ryszard Wilczyński: czy rząd będzie dalej powoływał się na raporty NIK?
Dodaj do playlisty
Nieprzyjęcie sprawozdania z działalności NIK w 2015 r. zarekomendowała w ubiegły poniedziałek sejmowa komisja ds. kontroli państwowej. To pierwszy taki przypadek. We wtorek wieczorem odbyła się w Sejmie debata nad tym sprawozdaniem.
Klub PiS opowiedział się w debacie za nieprzyjęciem sprawozdania NIK za 2015 r., jednocześnie podkreślając, że to nie jest wotum nieufności wobec pracowników Izby.
Tadeusz Dziuba, poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej komisji do spraw kontroli państwowej z PiS, powiedział przed głosowaniem, że powodem takiej decyzji Izby jest wadliwe zarządzanie NIK-iem przez jej prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego
Pozostałe kluby przekonywały, że nie można kwestionować pracy wszystkich specjalistów i fachowców tej instytucji.
Powiązany Artykuł
![szpital 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/75619756-f3b3-4888-a137-e99cef9f9d66.jpg)
NIK: krytyczny raport o restrukturyzacji szpitali
Ryszard Wilczyński z P.O. pytał dlaczego poprzednie sprawozdanie NIK wzbudziło zachwyt posłów PiS-u, a najnowsze "jest sekowane"
REKLAMA
Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski ocenił we wtorek, że próba nieprzyjęcia sprawozdania NIK za 2015 r., to wciąganie Izby w grę polityczną.
Ustawa o NIK nie precyzuje konsekwencji nieprzyjęcia sprawozdania. Mówi jedynie, że NIK przedstawia Sejmowi coroczne sprawozdanie ze swojej działalności (co zapisane jest także w konstytucji) i że wcześniej sprawozdanie zatwierdza Kolegium NIK.
Źródło: TVP Info
PAP/koz
REKLAMA