"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Rusza festiwal w Gdyni
W Gdyni rozpocznie się dziś ósmy Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". To największe w Polsce wydarzenie poświęcone naszej najnowszej historii. Łączy sztukę i naukę.
2016-09-28, 06:40
Posłuchaj
27.09.16 „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – festiwal w Gdyni. Gość: Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.
Dodaj do playlisty
Od dziś do 1 października w ramach festiwalu będzie można oglądać filmy dokumentalne oraz wysłuchać audycji radiowych. Będzie też można wybrać się na przedstawienia teatralne, wystawy, koncerty czy dyskusje ze świadkami historii i naukowcami.
W tym roku na festiwal nadesłano 64 filmy - to rekordowa liczba zgłoszeń. W części konkursowej zobaczymy 27 produkcji. Zaprezentowanych zostanie 15 słuchowisk radiowych. Ich autorami są między innymi dziennikarze Polskiego Radia.
Do Gdyni na festiwal przyjadą ostatni żyjący żołnierze generałów Władysława Andersa i Stanisława Maczka. Będą również dzieci generałów: Anna Maria Anders i Andrzej Maczek, powstańcy z Węgier i kilkudziesięcioosobowa grupa Kresowiaków.
Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu będą specjalne warsztaty, na których uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje projekty profesjonalnym producentom.
REKLAMA
Festiwal od lat przyciąga młodzież. Organizatorzy przygotowali specjalny blok dedykowany tej grupie. Młodzi mają oddzielny konkurs filmowy. W programie są także warsztaty, na których pod okiem uznanych twórców mogą doskonalić swoje rzemiosło filmowe - mówi twórca i dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. Po raz pierwszy w tej części odbędzie się konkurs teatralny, a po raz drugi - głosowanie na najlepszą stylizację modową. Młodzi przedstawiają historie dziejące się w środowiskach lokalnych. Odkrywają je na nowo i przywracają pamięć o nich - dodaje Arkadiusz Gołębiewski.
Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród twórców, jak i widzów. To wydarzenie wypełnia pewną lukę, a my je wspieramy - mówi Paweł Ukielski, wicedyrektor i współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego zdaniem, takie spotkania pokazują, że Polacy chcą pamiętać i czcić swoich bohaterów.
Muzycznym wydarzeniem festiwalu będzie koncert Grażyny Auguścik. Zagrają i zaśpiewają także: Leszek Możdżer, Adam Nowak, Lech Makowiecki, Jan Pietrzak, grupa TSA i węgierski zespół Hungarica. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Patronat nad festiwalem objął prezydent Andrzej Duda. Partnerem medialnym jest Polskie Radio.
REKLAMA
pp/IAR
REKLAMA