Wizyta Putina w Berlinie. "Rosja pozostaje strategicznym partnerem"
Rząd Niemiec nadal traktuje Rosję, mimo brutalnych nalotów w Syrii oraz aneksji Krymu i wspierania separatystów we wschodniej Ukrainie, jako ważnego strategicznego partnera - powiedziało w środę dziennikarzom źródło w urzędzie kanclerskim. Dziś rozpoczęła się wizyta Władimira Putina w Berlinie.
2016-10-19, 20:08
Posłuchaj
Angela Merkel: z pewnością nie można oczekiwać po tym spotkaniu cudów, ale warto jest starać się pójść do przodu (IAR)
Dodaj do playlisty
- Rosja jest partnerem ważnym, co nie znaczy, że łatwym - podkreśliło źródło przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem Unii Europejskiej.
Relacje z Rosją będą jednym z tematów spotkania przywódców 28 krajów Wspólnoty. Sprawie tej poświęcona będzie dyskusja "bez żadnych konkluzji". Nie zapadnie także decyzja w sprawie ewentualnego zaostrzenia sankcji wobec Moskwy w związku z jej rolą w wojnie w Syrii. - Poprawa stosunków z Rosją jest w interesie całej UE - zaznaczyło źródło.
Zdaniem niemieckich kół rządowych w UE nie ma żadnej grupy państw, która kwestionowałaby znaczenie Rosji.
(Film - A. Merkel przed spotkaniem z W. Putinem: Nie należy oczekiwać cudów. Źródło: RUPTLY/X-NEWS)
REKLAMA
Wizyta Putina
W niemieckiej stolicy rozpoczyna się spotkanie czwórki normandzkiej czyli przywódców Rosji, Niemiec, Francji i Ukrainy. Głównym tematem rozmów będzie sytuacja w Donbasie i na Krymie, ale też wojna w Syrii.
Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów kanclerz Angela Merkel studziła oczekiwania co do ich efektów. Jak mówiła, nie można oczekiwać po tym spotkaniu cudów, ale warto jest starać się pójść do przodu. Także prezydent Rosji poinformował, że nie spodziewa się przełomu.
To pierwsza wizyta Władimira Putina w Berlinie od czterech lat.
REKLAMA
Czwórka normandzka
Prezydent Ukrainy Poroszenko powiedział, że nie ma "wygórowanych oczekiwań" w związku ze spotkaniem w Berlinie. Putin oczekuje natomiast "konstruktywnych rozmów". Jego rzecznik Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję dpa, powiedział, że celem spotkania jest "zorientowanie się, gdzie stoimy i co przeszkadza w realizacji umowy z Mińska". - Nie oczekujemy przełomu - dodał rzecznik Putina.
Do nielicznych sukcesów można zdaniem MSZ w Berlinie zaliczyć podpisane we wrześniu porozumienie o wycofaniu ludzi i sprzętu z trzech stref pilotażowych w Donbasie. Strony konfliktu, w tym prorosyjscy separatyści, zobowiązały się do wycofania wojska i broni na kilometr w głąb od zajmowanych obecnie pozycji.
Poprawa stosunków z Rosją jest w interesie całej UE
Źródło z niemieckich kręgów rządowych
Po zakończeniu rozmów w gronie czterech przywódców Merkel i Hollande będą rozmawiać z Putinem o sytuacji w Syrii. Wieczorem Merkel i Hollande mają spotkać się z prasą.
Organizacja szczytu w Berlinie była do ostatniej chwili niepewna. Dopiero we wtorek niemiecki rząd potwierdził spotkanie. Komentatorzy uważają, że nie bez znaczenia była rosyjska decyzja o wstrzymaniu we wtorek nalotów rosyjskiego i syryjskiego lotnictwa na Aleppo. W czwartek ma dojść do "humanitarnej przerwy" w Aleppo.
IAR/PAP/dcz
REKLAMA