Posiedzenie Sejmu. Posłowie podejmą decyzję ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK

W sprawie immunitetu Krzysztofa Kwiatkowskiego do Sejmu trafiły dwa wnioski. Pierwszy złożył komendant miejski policji w Łodzi w związku z wykroczeniem, a drugi - dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

2016-10-21, 07:25

Posiedzenie Sejmu. Posłowie podejmą decyzję ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK
Krzysztof Kwiatkowski. Foto: Piotr Drabik/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

W Sejmie m.in. propozycja nowelizacji kodeksu karnego. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o zarzuty przekroczenia uprawnień przy obsadzie stanowisk w Najwyższej Izbie Kontroli i wykroczenie drogowe.

Krzysztof Kwiatkowski kilkakrotnie apelował o uchylenie mu immunitetu. - Chcę wyjaśnić zarzuty przed niezawisłym sądem. Nie popełniłem żadnego przestępstwa - podkreślał.

x-news.pl, Sejm

To druga próba uchylenia immunitetu Kwiatkowskiego. W sprawie pierwszego wniosku z 2015 roku Sejm poprzedniej kadencji nie zajął stanowiska.

REKLAMA

Sejm uchyla immunitety osób nim objętych bezwzględną większością głosów. Odwołuje prezesa NIK, jeżeli zrzekł się on stanowiska lub jeśli Sejm uzna, że stał się on trwale niezdolny do pełnienia obowiązków na skutek choroby.

Pozostałe możliwości prawne odwołania to: skazanie go prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa lub prawomocne orzeczenie "kłamstwa lustracyjnego" albo też jeśli Trybunał Stanu orzekł wobec niego zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk.

Formalnego zakazu sprawowania funkcji prezesa przez osobę z prokuratorskimi zarzutami ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli nie zawiera. Sześcioletnią kadencję prezesa NIK Kwiatkowski zaczął w 2013 roku.

Czym jeszcze zajmie się Izba?

Posłowie będą też głosować nad wnioskami o odrzucenie poselskich - autorstwa Platformy Obywatelskiej i ruchu Kukiz'15 - projektów ustaw w sprawie kredytów walutowych

Sejm zajmie się także prezydenckim projektem nowelizacji Kodeksu karnego oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Zakłada on, że sądy w sprawach karnych będą musiały sprawdzać, czy w wyniku przestępstwa nie ucierpiało dziecko. Jeśli ucierpiało, wymierzona kara powinna być wyższa.

W projekcie proponuje się wyższą karę za przestępstwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka w wieku do 15 lat. Minimalna kara wynosiłaby trzy lata więzienia, obecnie nie ma oddzielnego przepisu dotyczącego dzieci. Bardziej srogo karane byłoby także pozbawienie wolności osoby poniżej 15. roku życia.

Sejm będzie także debatował nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego, autorstwa Nowoczesnej, który dotyczy rozszerzenia zakresu przepisów penalizujących stosowanie przemocy, groźby bezprawnej, propagowania rasizmu i dyskryminacji ze względu na płeć, tożsamość płciową, orientację seksualną, wiek i niepełnosprawność.

Posłowie zajmą się również komisyjnym projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który zakłada umożliwienie świadkowi uchylenia się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli jej udzielenie mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za wykroczenie lub wykroczenie skarbowe.

IAR, PAP, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej