Prezydent w Jordanii: wstępne ustalenia ws. uzbrojenia

2016-11-07, 13:36

Prezydent w Jordanii: wstępne ustalenia ws. uzbrojenia
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w w zakładach zbrojeniowych KADDB w Al-Zarka. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Mam nadzieję, że zostaną zawarte konkretne kontrakty - mówił prezydent Andrzej Duda. W Jordanii prowadzono rozmowy na temat współpracy w przemyśle zbrojeniowym.

Posłuchaj

Prezydent apeluje o międzynarodowe wsparcie dla Jordanii. Relacja Karola Darmorosa z Ammanu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Są wstępne ustalenia dotyczące wzajemnej współpracy z Jordanią w zakresie rozwoju przemysłu zbrojeniowego - poinformował prezydent Andrzej Duda w Az-Zarce koło Ammanu.

Duda przypomniał, że w niedzielę otwierał wspólne seminarium na temat rozwoju przemysłu zbrojeniowego w Jordanii i Polsce oraz wzajemnej współpracy w tym zakresie także w ramach modernizacji sił zbrojnych.

- Są wstępne ustalenia, mam nadzieję, że zostaną zawarte konkretne kontrakty. Polska ma dziś bardzo dobrą ofertę zbrojeniową, nowoczesnego uzbrojenia - bardzo dobrego, spełniającego standardy Sojuszu Północnoatlantyckiego i cieszy mnie ogromnie to, że ze strony i przedsiębiorców jordańskich, i władz jordańskich jest zainteresowanie ofertą tego, co Polska proponuje, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, wyposażenie żołnierzy, jeżeli chodzi o technikę pojazdów bojowych, tego wszystkiego, co ważne po to, żeby dobrze funkcjonowały siły zbrojne z jednej strony, ale także, żeby zapewnić bezpieczeństwo żołnierzom - mówił prezydent.

(WIDEO TVP INFO)


Prezydent podziękował również przedstawicielom polskiego przemysłu zbrojeniowego, którzy przybyli z nim do Jordanii. - Mam nadzieję, że konkretne kontrakty w najbliższym czasie zostaną zawarte; my cały czas utrzymujemy kontakt, będziemy też odbywali z państwem konsultacje już po powrocie do kraju, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego będzie tę kwestię koordynowało - oświadczył.

Rozmowy o Bliskim Wschodzie

Duda poinformował, że spotkania z królem Abdullahem II miały również charakter polityczny.

Rozmowy dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa i pokoju na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że Jordania na Bliskim Wchodzie należy do najstabilniejszych państw i jest gwarantem spokoju w tej części świata.

- Król Jordanii osobiście i generalnie Jordania jest zaangażowana bardzo silnie w bliskowschodni proces pokojowy, czyli zawarcie porozumienia między Izraelem a Palestyną; to także kwestia działania razem z siłami sojuszniczymi, jeżeli chodzi o kwestię wojny z Państwem Islamskim, jeżeli chodzi o kwestię zwalczania terroryzmu - podkreślił.

-Jest więc Jordania w tej części świata oazą spokoju, krajem demokratycznym, bardzo stabilnym, który odpowiedzialnie patrzy na swoją misję - dodał prezydent.

Pomoc dla uchodźców

Przebywająca z wizytą w Jordanii para prezydencka przekazała w poniedziałek pomoc humanitarną uchodźcom z Syrii i Iraku. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką odwiedzili w Ammanie jedno z centrów jordańskiego Caritasu.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił, że choć to pomoc symboliczna, to jednak bardzo ważna dla uchodźców.

- To jest oczywiście drobny fragment tego, co Polska przekazuje na pomoc dla uchodźców w regionie - to były koce, śpiwory, polary i mleko w proszku. Właśnie takie rzeczy, które są najbardziej potrzebne tu na miejscu - powiedział Krzysztof Szczerski. Pomoc ma trafić do około 800 osób.

Prezydencki minister dodał, że dzisiejsza inicjatywa pary prezydenckiej, wspierana przez prezydenta Panamy i organizacje pozarządowe, to element wpisujący się w plan wspierania uchodźców bezpośrednio na Bliskim Wschodzie.

Pod koniec lipca dary warte 300 tysięcy złotych przekazał w Jordanii szef MSZ Witold Waszczykowski. Polska pomaga także syryjskim uchodźcom w Libanie. Ostatnio 12 milionów złotych dotacji MSZ przekazało Polskiemu Centrum Pomocy Międzynarodowej na kompleksową opiekę dla 10 tysięcy Syryjczyków.

Para prezydencka w sobotę rozpoczęła trzydniową wizytę w Jordanii. W niedzielę prezydent spotkał się z królem Abdullahem II i jordańskim premierem.

Para prezydencka spotkała się też z duchownymi lokalnych kościołów.

PAP/IAR/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej