Prezydent podpisał ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem"
Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. złotych.
2016-11-10, 18:44
Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy.
Zgodnie z ustawą wsparcie dla rodzin oraz kobiet w ciąży będzie realizowane m.in. przez zapewnienie dostępu do informacji w zakresie rozwiązań wspierających, do diagnostyki prenatalnej oraz poprzez zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej.
Powiązany Artykuł
Jacek Sasin: program "Za życiem" to lepsze działanie niż zakaz aborcji
Ponadto ustawa, na przykład, gwarantuje kobietom w ciąży oraz dzieciom z ciężkimi chorobami prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
"To kolejny, ważny, prorodzinny element działalności rządu"
W niedawnym wywiadzie dla PAP prezydent pozytywnie wypowiedział się o ustawie proponowanej przez rząd.
REKLAMA
Andrzej Duda Dobrze, że po raz pierwszy w Polsce po 1989 roku zaproponowano zmiany, które mają wesprzeć rodziny, które poprzez trudną ciążę znajdują się w ciężkiej sytuacji, że państwo polskie wyciąga do nich rękę
- Dobrze, że po raz pierwszy w Polsce po 1989 roku zaproponowano zmiany, które mają wesprzeć rodziny, które poprzez trudną ciążę znajdują się w ciężkiej sytuacji, że państwo polskie wyciąga do nich rękę. To jest kolejny, ważny, prorodzinny element działalności rządu i uważam, że należy to docenić. W miarę jak będzie wzrastała zamożność polskiego społeczeństwa i państwa, to program ten powinien być rozbudowywany - powiedział Andrzej Duda.
"To pierwszy krok"
Projekt "Za życiem" to tylko pierwszy krok w kierunku przygotowania kompleksowego programu - tłumaczyła wcześniej szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. - Mamy świadomość, że żadne pieniądze nie zmniejszą cierpienia rodzin, w których przychodzi na świat ciężko chore dziecko - mówiła.
Pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych, wiceminister rodziny Krzysztof Michałkiewicz podkreślał, że program "Za życiem" jest ważny, dlatego, że zapewnić ma wsparcie koordynowane, dostosowane do problemów konkretnego dziecka, matki, rodziny z chorym dzieckiem.
Pytany, w jaki sposób resort wyliczył kwotę jednorazowego wsparcia, odpowiedział: "Mieliśmy szacunki, ile takich dzieci się rodzi z Ministerstwa Zdrowia, a jednocześnie z tyłu głowy mamy możliwości budżetowe i to była jakaś przeciętność między tymi potrzebami, o których wiemy, a także możliwościami budżetowymi".
REKLAMA
Kancelaria Premiera/You Tube
Do końca tego roku rząd ma przyjąć program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów.
Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku.
iz
REKLAMA
REKLAMA