X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: wystawa "Ślady Pamięci" w Muzeum Więzienia Pawiak [Galeria]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 13:23
Fotografie z otwarcia Muzeum Więzienia Pawiak, czy fragment apelu odczytanego podczas uroczystości przez jednego z dawnych więźniów - można zobaczyć na czynnej od poniedziałku wystawie "Ślady Pamięci" kończącej obchody 50-lecia placówki.
Tablice promujące wystawę
Tablice promujące wystawęFoto: Łukasz Kowalski/IAR

Ekspozycja jest końcowym akcentem obchodów 50-lecia powstania Muzeum. To wystawa planszowa udostępniana na tzw. wewnętrznym dziedzińcu placówki. - Ekspozycja opowiada historię samego Pawiaka jako więzienia, ale skupiamy się przede wszystkim na okresie od 1944 r., kiedy Pawiak został ewakuowany i wysadzony w powietrze przez Niemców, którzy niszczyli ślady swojej działalności - opowiadała kierownik Muzeum Więzienia Pawiak Joanna Gierczyńska. 

Czytaj więcej
pawiak1200.JPG
Pawiak - ważne miejsce pamięci na historycznej mapie Warszawy

Dni Pamięci Pawiaka

- Dalej opowiadamy, że to miejsce, pomimo iż przez ponad 20 lat po wojnie było w dużej mierze gruzowiskiem, nigdy nie zostało zapomniane. Pokazujemy poprzez zdjęcia jak to wszystko wyglądało, że już w latach 40. odbywały się tu uroczystości, przychodzili zarówno byli więźniowie, jak i rodziny, które straciły tam kogoś bliskiego. Ukazujemy jak doszło do powstania Muzeum, w co było zaangażowane środowisko byłych więźniów politycznych Pawiaka. Opowiadając naszą historię, dochodzimy aż do czasów współczesnych, ostatnie plansze poświęcone są naszym obecnym działaniom, np. Dniom Pamięci Pawiaka - relacjonowała Gierczyńska.

Na wystawie można zobaczyć m.in. artykuły prasowe i fotografie, niektóre po raz pierwszy prezentowane. To m.in. plan samego Pawiaka, plany Muzeum, zdjęcia z otwarcia placówki czy fragment apelu odczytanego przez Zygmunta Śliwickiego, który - jak przypomina kierownik placówki - stał na czele wewnętrznej siatki konspiracyjnej w więzieniu Pawiak. - Prezentowana jest także np. fotografia z wizyty Himmlera na Pawiaku 29 kwietnia 1940 r. Kilka dni po tej wizycie odszedł z więzienia pierwszy transport do Sachsenhausen - mówiła Gierczyńska. 

51. rocznica

Otwarcie wystawy zaplanowano na poniedziałek, ponieważ właśnie w tym dniu mija 51. rocznica otwarcia Muzeum. - I placówka chce w ten sposób uroczyście zakończyć obchody półwiecza - dodała kierownik Muzeum. Z ekspozycją będzie również związana publikacja pod tym samym tytułem zawierająca poszerzoną wersję wystawy, której wydanie jest planowane na grudzień.

Budowa więzienia rozpoczęła się w 1830 r. na wniosek ówczesnego referendarza Rady Stanu Królestwa Polskiego Fryderyka Skarbka. Powstało przy ul. Pawiej - stąd nazwa Pawiak. Obok więźniów kryminalnych z czasem zaczęli tam trafiać osadzeni z przyczyn politycznych m.in. członkowie Rządu Narodowego z okresu powstania styczniowego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości więzienie nadal działało, a po 1939 r. przejęli je Niemcy. Pawiak stał się więzieniem śledczym Gestapo.

37 tysięcy ofiar

Jak oceniają historycy, ze 100 tys. osób, które przeszły przez Pawiak podczas okupacji 37 tys. straciło życie. Kolejne 60 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych i obozów pracy. Niemcy wysadzili Pawiak w powietrze 21 sierpnia 1944 r. Później na tym terenie toczyły się walki powstańcze. Po klęsce zrywu większość ocalałych śladów zniszczono podczas wyburzania stolicy.

To miejsce, pomimo iż przez ponad 20 lat po wojnie było w dużej mierze gruzowiskiem, nigdy nie zostało zapomniane. Pokazujemy poprzez zdjęcia jak to wszystko wyglądało, że już w latach 40. odbywały się tu uroczystości, przychodzili zarówno byli więźniowie, jak i rodziny, które straciły tam kogoś bliskiego 

Joanna Gierczyńska

Po wyzwoleniu mieszkańcy, którzy powrócili do Warszawy, zaczęli porządkować teren, gromadzić pamiątki wydobyte z gruzów, kultywować pamięć. Wreszcie zdecydowano, by w przestrzeni osiedla mieszkaniowego, które miało tam powstać wydzielić kwartał dla upamiętnienia więzienia. 

Muzeum Więzienia Pawiak wzniesiono według projektów Romualda Gutta i Mieczysława Mołdawy. Zostało otwarte 28 listopada 1965 r. Obecnie w miejscu dawnego więzienia mieści się duże mauzoleum obejmujące zarówno budynek muzealny wzniesiony na ruinach dawnego głównego budynku więziennego, jak i elementy zewnętrzne - tzw. las pamięci oraz dziedzińce, na których znajdują się tablice upamiętniające więźniów.

Na jednym z dziedzińców jest też pomnik upamiętniający walkę i męczeństwo więźniów oraz pomnik Drzewa Pawiackiego. W zbiorach Muzeum znajdują się zaś m.in. dokumenty związane z więźniami. 

dcz

Zobacz więcej na temat: POLSKA Pawiak wystawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Jeśli zapomnę o Nich…". Wystawa w hołdzie ofiar NKWD

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 17:51
Do 2 października w Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu prezentowana będzie wystawa „Jeśli zapomnę o Nich…” Upamiętnia ona ofiary sowieckich zbrodni w latach 1937-1956 Wyjątkowa wystawa upamiętniającą ofiary NKWD
rozwiń zwiń