Mniej niż 1/4 dzieci w Polsce jest wystarczająco aktywna fizycznie

2016-11-28, 20:45

Mniej niż 1/4 dzieci w Polsce jest wystarczająco aktywna fizycznie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: picjumbo

Rośnie liczba dzieci, które minimum godzinę dziennie są aktywne fizycznie. Ten wskaźnik wzrósł w porównaniu do 2010 roku o 4 punkty procentowe. Oznacza to, że niecałe 25 procent dzieci i młodzieży rusza się wystarczająco.

Posłuchaj

Doktor Janusz Dobosz z Akademii Wychowania Fizycznego mówi, jednak, że z długookresowych badań wynika coraz gorsza sprawność fizyczna u młodych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dzisiaj odbyła się debata na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie o uwarunkowaniach, realiach i wyzwaniach edukacji fizycznej.

Doktor Janusz Dobosz z Akademii Wychowania Fizycznego mówi, że z długookresowych badań wynika, że sprawność fizyczna młodych ludzi jest coraz gorsza. "Masa ciała wzrasta nieproporcjonalnie w porównaniu do wysokości ciała i mamy do czynienia z problemem nadwagi i otyłości wśród dzieci" - mówi ekspert. Dodaje, że badania wykazują, że permanentnie pogarsza się sprawność fizyczna i jest znacząco niższa niż w 1979 roku.

Złe nawyki żywieniowe

Prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia AWF mówi, że cały czas mamy złe nawyki podczas jedzenia. - Zapomnieliśmy jako społeczeństwo o podstawowych posiłkach i zastępujemy je przekąskami - mówi profesor i dodaje, że zwłaszcza dzieci powinny jeść 5 razy dziennie zbilansowane posiłki.

W tym roku pierwszy raz została opracowana Karta Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży, która ma pokazać dobre i złe strony działań w kraju. Dr Hanna Nałęcz z Wydziału Wychowania Fizycznego AWF mówi, że od wielu lat szkoła mocno wspiera aktywność fizyczną, z uwagi na dużą liczbę godzin lekcji w-f. Hanna Nałęcz dodaje, że 1/4 dzieci i młodzieży, które są wystarczająco aktywne fizycznie to oznaka tego, że "mamy za mało aktywności fizycznej".

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie prowadzi badania nad aktywnością fizyczną młodych ludzi od 30 lat. Łącznie objęły one 600 tysięcy osób w wieku od 7 - 19 lat.

dad

Polecane

Wróć do strony głównej