Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozpoczął swoją wizytę w Polsce
Petro Poroszenko, wraz z małżonką Maryną, przyjechał do Warszawy z oficjalną wizytą w związku z przypadającą 2 grudnia 25. rocznicą uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. Warszawa uczyniła to w 1991 roku jako pierwsza stolica na świecie.
2016-12-02, 11:38
Posłuchaj
Prezydent Petro Poroszenko rozpoczął wizytę w Warszawie. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Prezydent Ukrainy został przywitany przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Przywódcy porozmawiają o bezpieczeństwie w regionie, wyborach w USA, europejskiej perspektywie Ukrainy, energetyce oraz kwestiach historycznych.
Szefowie obu państw wezmą też udział w konferencji z cyklu Forum Przywództwa pt. "Polska-Ukraina. Partnerstwo w praktyce. 25-lecie uznania niepodległości Ukrainy przez Polskę".
W planach Petra Poroszenki są również rozmowy z premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.
Podczas wizyty ukraiński przywódca złoży wieniec przy warszawskim pomniku ukraińskiego wieszcza narodowego, Tarasa Szewczenki. Spotka się także z Ukraińcami mieszkającymi w Polsce.
Wieczorem polski prezydent z małżonką wydadzą oficjalny obiad na cześć ukraińskiej pary prezydenckiej.
REKLAMA
TVP
"Pojednanie w oparciu o prawdę historyczną"
- Najważniejsza kwestia to realizacja porozumień mińskich i to będzie element, o którym na pewno będę chciał porozmawiać z Petro Poroszenką. Dzisiaj najważniejszą sprawą jest, żeby konflikt zbrojny na Ukrainie całkowicie się zakończył - powiedział Andrzej Duda w środę.
Zaznaczył, że na pewno będzie pytał ukraińskiego prezydenta o to, jak ocenia realizację porozumień mińskich przez stronę rosyjską, a także "jak wygląda realizacja porozumień mińskich od strony ukraińskiej i jak wygląda kwestia wdrażania reform na Ukrainie".
Duda dodał, że dzisiaj "to jest dla nas kwestia podstawowa z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski".
REKLAMA
- Jeżeli chodzi o relacje między narodami polskim i ukraińskim, to tutaj trzeba szukać porozumienia, ale nie można go szukać poza prawdą historyczną. Prawda historyczna musi być wyświetlona. Ona bardzo często jest trudna, ale Ukraina i Ukraińcy, to nie jest jedyny naród, z którym my jako Polacy mamy pewne problemy historyczne - podkreślił polski prezydent.
Zaznaczył, że podobne problemy były w relacjach polsko-niemieckich, ale udało się je przezwyciężyć. - Dzisiaj mamy przyjaźń, dzisiaj relacja pomiędzy Polakami i Niemcami jest bardzo dobra. Mamy bardzo dobrą współpracę gospodarczą - wskazał.
Przypomniał, że praca nad pojednaniem polsko-niemieckim trwała przez lata.
***
24 sierpnia 1991 roku po klęsce puczu Giennadija Janajewa w Moskwie Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum 1 grudnia 1991 roku.
Równocześnie z referendum odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, w których głową państwa został Leonid Krawczuk.
24 sierpnia prezydent Andrzej Duda w Kijowie wziął udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy. Spotkał się wówczas z Petrem Poroszenką. Prezydenci przyjęli wówczas wspólną deklarację z okazji 25. rocznicy niepodległości Ukrainy.
IAR, PAP, kk
REKLAMA